Dzień babci to dzień lepienia pierogów! To będzie nasza nowa tradycja, ku pamięci babci Gieni, której niestety nie możemy złożyć dziś już życzeń. Pierwsze danie jakie kojarzy nam się z babcią to właśnie pierogi ruskie, które lepiła dla nas (jak jeszcze mieszkaliśmy we Wrocku) przynajmniej raz na tydzień. Po naszym przejściu na weganizm trzeba było ją trochę przeszkolić i pokazać jak robić wersje wegańskie, ale szybko sobie z tym poradziła i bez marudzenia odrzuciła jajka, skwarki z boczku i biały ser :) Niestety babcia nie zrobi dla nas już nigdy pierogów, więc teraz musimy lepić je sami. A jeść lubimy je bardzo, oj bardzoooo...tym razem do farszu ziemniaczanego dodaliśmy ugotowaną, białą fasolę i musimy przyznać, że wyszło przepysznie :) Polecamy!
Składniki na ciasto (ok. 40szt. pierogów średniej wielkości):
- 3 szklanki mąki pszennej;
- 1- 1,5 szklanki gorącej wody;
- 2 płaskie łyżeczki soli,
- 3 łyżki oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania:- Do mąki wlewamy oliwę z oliwek, solimy i zalewamy gorącą wodą. Wyrabiamy robotem kuchennym lub mikserem przez kilka minut. Ciasto powinno być zwarte, sprężyste i odchodzić od ścianek miski.
- Odrywamy po kawałku ciasta, wałkujemy, a następnie wycinamy szklanką kółka (grubość ciasta mniej niż pół centymetra).
Składniki na farsz: - ok. 1 kg ugotowanych ziemniaków;
- ok. 400g ugotowanej białej fasoli (można użyć fasoli z puszki);
- 2 cebule;
- 2 łyżeczki suszonego majeranku;
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek;
- sól, pieprz do smaku.
Sposób przygotowania: - Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę lub ugniatamy tłuczkiem. Fasolę blendujemy na gładką masę (można też wszystko przepuścić przez maszynkę do mielenia).
- Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, dodajemy drobno pokrojoną cebulę i smażymy kilka minut na małym ogniu. Dodajemy szczyptę soli i pieprz. Cebula powinna się lekko zarumienić i zmięknąć.
- Podsmażoną cebulkę dodajemy do ziemniaków i fasoli. Przyprawiamy majerankiem, pieprzem i solą. Dokładnie wszystko mieszamy. Jeżeli farsz jest jeszcze ciepły, studzimy go.
- Gdy farsz jest już zimny, lepimy pierogi. Końce zlepionych pierogów przyciskamy widelcem.
- Pierogi gotujemy w osolonym wrzątku z dodatkiem oliwy z oliwek. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnię wody, czekamy 1-2 minuty i wyławiamy je.
- Podajemy ze smażoną cebulką :)
Smacznego!