Kiedy chodziłam do liceum, tuż przed maturą zarywałam noce. Dzień przelatywał mi między palcami a wieczorem siadałam do książek, szukając ratunku w hektolitrach czarnej kawy. Rano byłam całkowicie nieprzytomna i jedynym co stawiało mnie do pionu był .. rosół warzywny mojej Mamy. Dziś dzielę się z Wami wersją z pieczonymi warzywami. Odkryciem, które niedawno wkroczyło do mojej kuchni i sprawia mi bardzo dużo przyjemności.
Rosołek warzywny, lub jeśli wolicie bulion warzywny to samo zdrowie. Esencja z warzyw, która dla naszego organizmu jest niczym balsam. Nie tylko smakuje doskonale, ale również świetnie sprawdzi się jako domowe lekarstwo na przeziębienia, czy spadek formy. Fakt, że przez wiele lat szkoły, rosołek ten stawiał mnie na nogi, po całkowicie nieprzespanych nocach jest tego najlepszym dowodem.
Dzisiejszy przepis, rosół z pieczonych warzyw smakuje podobnie lecz głębiej. Pieczone warzywa karmelizują się, dzięki czemu ich smak jest intensywniejszy. Zupa nabiera także bardziej złocistego koloru. Powiem Wam szczerze, że trudno było mi się opanować przed wyjedzeniem pieczonych warzyw wprost z naczynia. Uwielbiam ich smak i każdorazowo dziwię się, że niczym ich nie przyprawiałam, że są tak smaczne zupełnie naturalnie. Oczywiście nie mogę pominąć jednej, kluczowej kwestii. Póki jest lato i mamy dostęp do cudownych, świeżych warzyw od rolników -kupujmy właśnie te. W żaden sposób warzywa z marketu nie mogą się z nimi równać. Im bardziej nieforemne, brudne i nieduże, tym lepiej. Świadczy to tylko i wyłącznie o tym, że nie były pędzone chemią.
Serdecznie polecam!
Jeśli macie ochotę spróbować innych przepisów na rosołki, zobaczcie też:
Rosół z pieczonych warzyw:
- 2 marchewki
- 1 por (biała część)
- 1 korzeń pietruszki
- 0,5 selera
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- kilka ziarenek pieprzu
- 2,5 litry wody
- sól
Warzywa umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Przełożyć do naczynia żaroodpornego, posypać lekko solą i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 40 minut. Po tym czasie warzywa wyciągnąć, zalać wodą, dodać przyprawy, przykryć pokrywką i bardzo delikatnie gotować na małym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie przyprawić solą i pieprzem do smaku.