Czas wakacji już praktycznie się rozpoczął a co za tym idzie człowiek zawsze kiedy jest na zakupach od razu kieruje się na dział z lodami, bo lato właśnie z lodami się kojarzy. A co zrobić kiedy laktoza i wszelkie produkty mleczne są w tym momencie wykluczone z diety? Albo stosuje się dietę wegańską? Nasze oczka zaświeciły się kiedy w jednych delikatesach dostrzegłyśmy te o to vege perełki. Do wyboru miałyśmy lody sojowe z polewą kakaową lub wiśniową i lody ryżowe z polewą kakaową lub malinową. Drogą eliminacji wybrałyśmy ryżowe z kakao i choć cena jak na naszą kieszeń była zawrotna to miałyśmy nadzieję, że będzie to mimo wszystko udana degustacja.
 |
| bez certyfikatu |
Nazwa:Lody z ekstraktu z ryżu o smaku waniliowym z kakao BIO
Firma:Naturattiva
Skład:ekstrakt z ryżu* 59% (woda, ryż* 20%, olej słonecznikowy*), nierafinowany cukier trzcinowy* 12%, maltodekstryna*, olej kokosowy*, syrop glukozowy*, woda, dekstroza*, kakao niskotłuszczowe w proszku* 1,5%, białko z grochu, stabilizator: mączka chleba świętojańskiego*, aromaty naturalne.
* z upraw ekologicznych
Masa netto: 400g (750ml)
Wartości odżywcze: 100g/ 214 kcal, tłuszcz – 7,5g w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 6,6g, węglowodany – 35,0g w tym cukry – 23,0g, błonnik – 0,7g, białko – 1,2g, sól – 0,09g
Informacje dodatkowe: Odpowiednie dla wegetarian i wegan.
Sklep:Delikatesy T&J
Cena: około 22zł
Nasza opinia
Wygląd:Pudełko jak pudełko jednak na tym jasnym tle od razu w oczy rzuca się zielony listek oznaczający produkt EKO, kolejne informacje, że są to lody 100% vege, bez laktozy i z ryżu tylko zwiększają naszą ekscytację. W środku mamy pysznie wyglądającą białą masę solidnie oblaną kakaowym sosem. Zapach jest typowo lodowy czyli orzeźwiająco zimny i słodki.
Smak:Masa na szczęście nie jest zbita jak kamień, spokojnie da się ją nabrać łyżeczką. Rozpuszcza się delikatnie i nie wodnisto, kierując się bardziej w stronę budyniu. Polewa jest dość gęsta, w smaku wyraźnie kakaowa z lekką goryczką, prawie w ogóle nie słodka. Same lody natomiast mają swój charakterystyczny słodki smak ryżu, którego bardzo lubimy wykorzystując go do kremów w ciastach. Co prawda jest słodko, ale nie przesładzamy się jak to jest w klasycznych lodach. Dodatkowo deserowa, kakaowa polewa fajnie wyważa smaki, dlatego szkoda, że jest ona tylko na wierzchu a w środku ryżowej masy już jej nie uświadczymy. Czegoś tutaj brakowało… na przykład jakiś orzechów do pochrupania ale niestety nie miałyśmy żadnych pod ręką. Dopiero kiedy polałyśmy lody domowymi słodko-kwaśnymi powidłami wiedziałyśmy, że to jest doskonałe połączenie!
Podsumowanie: Nie spodziewałyśmy się, że będzie tak dobrze :P Było tutaj wszystko czego chciałyśmy czyli posmak ryżu, idealny poziom słodyczy i fajna lodowa struktura. Szkoda tylko, że skład mimo, że EKO to szału nie robi, bo obok naszego ukochane oleju kokosowego znajduje się maltodekstryna, dekstroza czy syrop glukozowy. No i nieszczęsne aromaty… mieliby ogromny plus za użycie prawdziwej laski wanilii a tak to ocena idzie w dół.
Jednak pomimo końcowej oceny to lody uważamy za fajną alternatywę dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy czy vegan i szczególnie latem raz na jakiś czas można sobie pozwolić na takie pyszne pudełko rozpusty :)
Ocena: 4,5 pandy
(za smak 5,5 ale niestety skład można poprawić)