Zima nie odpuszcza, odporność spada, przyszła pora się wzmocnić! Wyciskane soki to idealny sposób, by dostarczyć sobie odpowiednią dawkę witamin. Od kilku dni testuję wyciskarkę wolnoobrotową marki Severin i cóż, muszę przyznać, że jestem zachwycona. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem, przeczytajcie o tym jak działa wyciskarka wolnoobrotowa, jakie są plusy i minusy wyciskarki wolnoobrotowej, oraz dlaczego wyciskarka jest lepsza od sokowirówki.
Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?
Wyciskarka wolnoobrotowa miażdży składniki, które do niej wrzucamy, dzięki czemu sok zawiera możliwie największą ilość witamin i składników odżywczych. Jej wielką zaletą jest możliwość robienia soków nie tylko z owoców i warzyw, ale również świeżych ziół, kiełków czy liści. W przypadku wyciskarki marki Severin, istnieje również możliwość robienia sorbetów - dziś jeszcze za zimno, ale już wyobrażam sobie wiosnę i ten mrożony, bazyliowy mus...
Plusy i minusy wyciskarki wolnoobrotowej
Plusy:
1. Zdrowie - nie potrzeba zbyt wiele czasu, by się wzmocnić. Wyciśnięcie soku zajmuje dosłownie chwilę, a ilość dostarczonych witamin, na pewno wzmocni nasz organizm.
2. Cichy tryb działania - w przeciwieństwie do sokowirówki czy blendera, wyciskarka ta działa bardzo cicho. Jeśli chcesz zrobić drugiej połówce pyszny sok na śniadanie, z pewnością jej nie obudzisz.
3. Sorbety i lody - nie wiem jak w przypadku innych wyciskarek, ale ta ma możliwość robienia w niej sorbetów i lodów i jestem przekonana, że latem będę z tego korzystać dosłownie każdego dnia.
4. Wielkość - czasy sokowirówek zajmujących połowę kuchni już się skończyły. Ta wyciskarka nie zajmuje dużej przestrzeni i naprawdę zmieścisz ją wszędzie.
5. Dłuższa świeżość - dzięki swoim super mocom, soki zrobione w wyciskarce, dłużej utrzymują świeżość. Pamiętajmy jednak, że najzdrowsze są te wypite od razu.
Minusy:
1. Cena - pierwszym minusem, który już na dzień dobry może nas zbić z tropu jest jego wysoka cena. Mówi się jednak, że oszczędny płaci dwa razy, więc myślę, że warto zainwestować raz, a dobrze. Dodatkowo inwestując w wyciskarkę, inwestujemy w swoje zdrowie, a więc zaoszczędzamy na lekach, a te wcale nie są takie tanie.
2. Zmywanie - drugi minus, który dla mnie jest kluczowym, choć nie dla każdego będzie minusem - mycie maszyny po użytkowaniu. Na szczęście do wyciskarki Severin, dołączona jest poręczna szczoteczka, która to ułatwia. Powierzchnia maszyny nie jest chropowata, więc i pozostałości spłukują się raz dwa. Musimy jednak pamiętać, że większość czynności wykonywanych w kuchni, wymaga od nas zmywania, więc nie jest to minus maszyny, a minus pracy w kuchni :)
Dlaczego wyciskarka jest lepsza od sokowirówki?
Wydawać by się mogło, że między sokowirówką a wyciskarką nie ma różnicy, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Sokowirówki tną i przecierają owoce, natomiast wyciskarki jak sama nazwa wskazuje, wyciskają sok. Różnica niby niewielka, a jednak efekt spory - w przypadku sokowirówki, proces obróbki uszkadza pozytywne związki owoców i warzyw. Drugą istotną różnicą jest temperatura towarzysząca otrzymywaniu soku - wyciskarka działa powoli i nie przegrzewa się, natomiast sokowirówka wręcz odwrotnie, a nie od dziś wiadomo, że wysokie temperatury witaminom nie służą. Dodatkowo sokowirówki działają bardzo głośno, co niektórych może po prostu denerwować, natomiast ich znacznym plusem jest nieporównywalnie niższa cena - pamiętajmy jednak, że każdy skutek ma swoją przyczynę.
Severin