Protokół autoimmunologiczny, czyli
rygorystyczna wersja diety paleo, zalecana cierpiącym na choroby autoimmunologiczne nakazuje eliminacje wielu przypraw, które mogą stymulować układ odpornościowy- m.in. pieprz, papryczka chilli, papryka słodka, gorczyca, a więc i musztarda, suszone pomidory, ketchup, a także jajka i majonez, do tego curry, wszelkie nasiona, orzechy- to wszystko jest wykluczone. Jak tu jeść smacznie i różnorodnie?
Pozostaje jednak nie taka znowu skromna
lista, przypraw i ziół, których możemy używać, aby nadać naszym potrawom oryginalnego smaku. Wiele z nich można dostać w postaci zarówno świeżej jak i suszonej. Dopiero podczas mojej przygody z AIP poznałam wiele ciekawych ziół i przypraw, nauczyłam się doprawiać potrawy. Wcześniej sypałam ile się da curry i myślałam, że moja potrawa jest przyprawiona ;)
Oto lista przypraw, z którymi możemy eksperymentować będąc na AIP (dotyczy formy zarówno suszonej jak i świeżej):
Bazylia
Cebula
Chrzan
Cynamon cejloński/ cassia
Cząber
Czosnek
Estragon
Gałka muszkatołowa
Goździk
Imbir
Kolendra
Koperek
Koper włoski
Kurkuma
Lawenda
Liście laurowe
Majeranek
Melisa
Mięta
Oregano
Pietruszka
Rozmaryn
Rumianek
Szafran
Szałwia
Szczypiorek
Sól morska/ himalajska
Trawa cytrynowa
Trybula
Tymianek
Wanilia
Uważaj na:
Kardamon
Kminek
Anyż
Kozieradka
Ziele angielskie
Jałowiec
*te przyprawy to kwestia sporna wśród paleo AIP entuzjastów
Na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na gotowe mieszanki przypraw, wiele z nich zawiera w swoim składzie cukier, konserwanty, wzmacniacze smaku (glutaminian sodu). Jednak z powodzeniem w sklepach ze zdrową żywnością czy nawet w Rossmannie (przyprawy podlaskie), można znaleźć czyste, gotowe mieszanki do mięs czy zup, trzeba jednak wcześniej sprawdzić ich skład pod względem AIP. Warto też patrzeć na skład soli, tak, właśnie, producenci nawet do soli potrafią coś dodać - sprawdźmy, czy w składzie nie przyplątały się przeciwzbrylacze albo różne formy jodu.
Czym jeszcze możemy doprawiać potrawy na AIP?
-mąka z topinamburu - co prawda nazywa się "mąka" ale ja z powodzeniem posypuje nią warzywa czy mięso, ponieważ odpowiada mi jej lekko orzechowy smak, mąka z topinamburu to nic innego jak sproszkowany słonecznik bulwiasty ;) Jako przyprawy, np. do deserów możemy użyć mąki czy wiórków kokosowych, mąki bananowej.
-
suszone i sproszkowane warzywa i owoce - można kupić gotowe suszone i zmielić samemu, lub także samemu je wysuszyć (w piekarniku lub suszarce spożywczej) np. suszone i sproszkowane banany,
maliny, jagody, mango, truskawki, grzyby, marchewka, cebula, batat
-ocet jabłkowy - szczególnie ten niepasteryzowany, idealny do sałatek, np. zmiksowany z awokado i oliwą zastępuje dressing
-twórz własne, domowe mieszanki przypraw
np. domowe curry:
1/2 łyżki suszonego czosnku
1/2 łyżki suszonej cebuli
1/2 łyżki kurkumy
łyżeczka kolendry
łyżeczka bazylii
łyżeczka koperku
łyżeczka cynamonu
łyżeczka suszonego imbiru
łyżeczka sproszkowanych goździków
-
twórz sosy na bazie warzyw - np. na bazie zmiksowanego, ugotowanego kalafiora i pieczarek (lub innych grzybów), dodając do niego suszonych, namoczonych grzybów i ząbku czosnku - wystarczy wszystko ze sobą zmiksować, doprawić solą himalajską by otrzymać pyszny sos grzybowy, więcej przepisów na paleo AIP dressingi, dipy czy sosy znajdziecie
[tutaj] (ang)
P.S. Nie jestem ekspertem, jeśli masz jakieś wątpliwości lub nie zgadzasz się z powyższa listą - napisz! Chętnie się czegoś dowiem lub podyskutuję :)