Po dwutygodniowej przerwie wracamy do cyklu Przedsiębiorcza środa. Do tej pory przedstawiałam Wam różne aspekty prowadzenia firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dostałam jednak propozycję od Inkubatorów AIP, żeby pokazać Wam na blogu formę prowadzenia firmy, nad którą sama się zastanawiałam, zanim założyłam swoją działalność. Dlatego w dzisiejszym tekście postaram się przybliżyć Wam Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.
Czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to miejsce, w którym można przetestować swój pomysł na biznes i „rozkręcić” firmę, jednocześnie mając możliwość zredukowania kosztów prowadzonej działalności. Kiedy powstawały w 2004 roku „ich celem było stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie”. Zgłaszając się do AIP, możemy rozpocząć działalność gospodarczą pod opieką Fundacji AIP. Co to oznacza? Nie musimy rejestrować działalności, ponieważ możemy skorzystać z osobowości prawnej AIP. Dzięki temu nie musimy płacić comiesięcznego ZUS-u ani podatku dochodowego. Inkubator można opuścić po upłynięciu terminu wypowiedzenia. Jeśli więc nie mamy jeszcze odwagi, żeby założyć firmę w formie jednoosobowej działalności albo spółki, to AIP pozwala na przetestowanie swojego pomysłu na biznes.
Co oferują Akademickie Inkubatory przedsiębiorczości?

Dołączenie do AIP pozwala na prowadzenie firmy bez generowania od razu dużych kosztów. Dzięki propozycji AIP możliwe jest uniknięcie kosztów comiesięcznego ZUS-u czy wynajmu lokalu. A z tekstu o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej wiecie, że co miesiąc zbiera się ich całkiem sporo. W AIP, za 369 złotych miesięcznie (w przypadku płatności z własnego konta, jeśli płatność dokonywana jest z konta wewnętrznego, startupowego, to kwota wynosi 300 zł), przedsiębiorca otrzymuje:
- użyczenie osobowości prawnej AIP – co oznacza brak konieczności rejestrowania osobnej działalności gospodarczej i płacenia comiesięcznego ZUS-u oraz podatku dochodowego
- obsługę księgową firmy
- indywidualne konto bankowe i dostęp do systemu fakturowania – faktury wystawiamy kontrahentom na dane Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
- pomoc i obsługę prawną
- wsparcie administracyjne
- szkolenia, konferencje, eventy społecznościowe
- mentoringi (indywidualne spotkania z ekspertami w różnych dziedzinach biznesu)
- stworzenie sieci kontaktów, tak bardzo ważnych w biznesie
- miejsce do pracy (dostęp do sal konferencyjnych i sal spotkań w biurach AIP w całej Polsce)
Wydaje mi się, że to całkiem niezły pakiet i pomoc na początku przedsiębiorczej drogi. Jedyny minus, jaki widzę, to fakt, że umowy podpisywane są przez AIP i pieniądze przelewane są na konto prywatne na podstawie umowy zlecenia bądź o dzieło. Wolę mieć bezpośrednią kontrolę nad swoimi finansami. Z drugiej strony, AIP oferuje od razu wsparcie księgowe i prawne. Przyłączenie do AIP redukuje stałe, comiesięczne koszty i daje możliwość przetestowania swojego pomysłu na biznes.
Dlaczego sama nie skorzystałam z tej formy prowadzenia firmy?
2 lata temu myślałam o dwóch możliwościach – wyborze Inkubatorów albo skorzystaniu z możliwości otrzymania dofinansowania z urzędu pracy. Wybrałam dofinansowanie, bo miałam już kilku potencjalnych klientów, potrzebowałam środków na zakup sprzętu, a preferencyjny, niższy ZUS sprawiał, że stwierdziłam, że poradzę sobie z kosztami. Jednak myślę, że jest to ciekawa i korzystna alternatywa dla tych, którzy chcą się sprawdzić w prowadzeniu firmy, ale boją się, że koszty pochłoną zbyt wiele środków.
Poprzednie teksty z cyklu Przedsiębiorcza środa:
Mity własnej firmy
Zalety i wady własnej firmy
Ile kosztuje własna działalność gospodarcza?
Sukcesja gospodarcza
Wpis powstał we współpracy z Inkubatorami AIP.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o AIP, skontaktuj się bezpośrednio z managerem AIP Katarzyną Janicką: katarzyna.janicka@inkubatory.pl
Artykuł Przedsiębiorcza środa #5 – Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości pochodzi z serwisu Blog lifestylowy - olgaplaza.pl.