Quinoa czyli mówiąc po polsku komosa ryżowa to nasiona rośliny spokrewnionej ze szpinakiem czy burakami. Ta wciąż niedoceniona w Polsce roślina zdumiewa swym składem.
Zawiera całe bogactwo składników odżywczych, składa się z 48% skrobi, ok. 18% białek, 4–9% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Cechują się dużą zawartością wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, witaminy E.
Ziarna te stanowią kompletne źródło białka - zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasóww tym lizynę i izoleucynę, są więc doskonałym wyborem dla wegan mających często problem z dostarczeniem ich odpowiedniej ilości.
Kolejną istotną cechą komosy jest jej smak; jest delikatny, lekko orzechowy, nie narzucający się dzięki czemu może posłużyć jako baza pod wiele potraw, zarówno słonych jak i słodkich.
Eksperymentuję z quinoą od jakiegoś czasu i jestem zachwycona jak łatwo adaptuje sie do różnych smaków. Można ją przyrządzić po śródziemnomorsku z oliwkami, ziołami i pomidorami, po chińsku z sosem sojowym, kiełkami, warzywami, jest wyśmienita z owocami i orzechami jak również w bardziej bliskowschodnim wydaniu z pietruszką, cytryną i pikantnymi przyprawami ♥
Dziś przepis stworzony na szybko, z tego co było pod ręką
Quinoa z groszkiem, papryką i tofu
szklanka komosy ryżowej
2 papryki
szklanka groszku zielonego mrożonego lub świeżego
spory kawałek tofu pokrojonego na kawałki
2 pomidory
szczypiorek
sos sojowy do smaku
pół łyżeczki kurkumy
pół łyżeczki imbiru
pół łyżeczki pieprzu kajeńskiego
sól
Dobrze jest przepłukać komosę przed gotowaniem. Gotować w proporcji 1 szklanka quinoi na 2 szklanki wody. Kiedy woda z quinoą się zagotuje zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem na małym ogniu, aż ziarna wchłoną całą wodę, ok . 15 - 20 minut.
Podsmażyć pokrojoną paprykę, dodać duże kawałki szczypiorku, groszek i przyprawy. Dodać obrane ze skóry i pokrojone świeże pomidory. Po chwili dodać tofu /można wcześniej podmażyć z sosem sojowym, ale niekoniecznie/.
Dodać ugotowaną komosę ryżową, wymieszać z pozostałymi składnikami.