Pogoda nadal nas nie rozpieszcza, więc co powiecie na gorący WARZYWNY GULASZ?? Jest główną zaletą jest to, że ma na prawdę prosty skład. Nie trzeba kupować drogich importowanych warzyw, bo wszystkie produkty dostępne są przez cały rok w lokalnych sklepach i na bazarach. Wege gulasz pysznie smakuje w towarzystwie purie ziemniaczanego z pietruszką, a także z kaszą gryczaną i brązowym ryżem. Danie jest wykonane bez użycia tłuszczu, dlatego jeśli macie ochotę możcie uzupełnić deficyt olejów posypując je nasionami słonecznika czy pestkami dyni.
Przepis na to danie zaczerpnęłam z książki 'Zielenina na talerzu' Magdaleny Cielenga-Wiaterek, którą dostałam od przyjaciółki na święta bożonarodzeniowe. Obfituje w ciekawe i smaczne propozycje na przeróżne wegetariańskie potrawy, wypieki i desery. Im więcej takich pozycji książkowych w mojej kuchni, tym więcej chce mi się eksperymentować i próbować... Wy też tak macie?!
Składniki na Gulasz (2 porcje):
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- 1/2 selera
- 250g pieczarek
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 szklanki wody
- 1 śmietanka sojowa
- 2-3 łyżki mąki np.owsianej, orkiszowej, ryżowej
- przyprawy: 1 łyżeczka wędzonej papryki, 1 łyżeczka kurkumy, 1/2 łyżeczka gałki muszkatałowej, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka cząbru, 2 łyżki majeranku, 4 ziarna ziela angielskiego, 4 liście laurowe, szczypta pieprzu cayenne, sól i pieprz
Składniki na Puree ziemniaczane (2 porcje):
- 8 dużych ziemniaków
- mleko roślinne np.sojowe lub ryżowe
- 1/2 pęczka pietruszki
- sól i biały pieprz
Wykonanie:
Warzywa czyścimy i obieramy. Pieczarki z cebulą drobno kroimy i podsmażamy na suchej patelni (wrzucamy powoli część pieczarek, gdy zredukują się pod wpływem ciepła dorzucamy kolejną porcję, aż nie podsmażymy całości). Następnie siekamy pozostałe warzywa korzeniowe i łączymy z pieczarkami. Przyprawiamy i dodajemy mąkę. Mieszamy i chwilę podsmażamy.
Do warzyw dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i zioła. Wlewamy wodę i na małym ogniu co jakiś czas mieszając, dusimy warzywa. Po 20min zdejmujemy pokrywkę, by woda odparowała. Dodajemy śmietankę i zmiażdżony czosnek. Podduszamy wszystko jeszcze kilka minut.
Ziemniaki gotujemy na parze. Następnie posypujemy solą oraz pieprzem i miażdżymy tłuczkiem. Dodajemy mleko roślinne i posiekaną pietruszkę. Dokładnie mieszamy.
Gulasz posypujemy nasionami lub pestkami.