1. Zawierają cenne dla organizmu składniki odżywcze.
Jajko stanowi źródło niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Zaliczamy do nich witaminy, zwłaszcza te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K), a także, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, selen, potas i kwas foliowy. Bez nich wiele narządów wewnętrznych, kości i stawy nie pracowałyby tak wydajnie.
2. Zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe.
Tłuszcze zawarte w jaju mają złożony skład: około 60% to trójglicerydy, ok. 30% to fosfolipidy, 6% – cholesterol w formie wolnej i zestryfikowanej, ok. 1% – wolne kwasy tłuszczowe. Najcenniejszymi dla organizmu człowieka są fosfolipidy w tym lecytyny, z których powstaje cholina wpływająca na poprawę pamięci oraz działanie układu nerwowego i mięśniowego. Lecytyny i sfingomielina zmniejszają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. To wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i chroni przed miażdżycą.
W jajku występuje też cholesterol, ale nie należy się go bać, bowiem jest naturalnym i koniecznym składnikiem jaja jako komórki rozrodczej, a na dodatek stanowi tylko 0,3%. masy jajka (reszta to witaminy, białka i inne odżywcze składniki). Cholesterol jest produkowany również przez organizm ludzki i pełni wiele pożytecznych funkcji, m. in. uczestniczy w budowie błon komórkowych, bierze udział w syntezie hormonów płciowych, kwasów żółciowych oraz niektórych hormonów steroidowych, regulujących przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów.
W ciągu dnia wątroba człowieka wytwarza ok. 1-3 gramów cholesterolu, zaś jedno jajko zawiera ok. 180 mg cholesterolu, czyli zaledwie 10% dziennej produkcji naszego organizmu. Podczas konsumpcji jaj nasza wątroba – poinformowana o dopływie zewnętrznego cholesterolu – zmniejsza jego własną produkcję, by utrzymać właściwy poziom cholesterolu w organizmie.
3. Stanowią doskonałe źródło choliny.
Cholina to substancja niezwykle cenna dla organizmu człowieka. Stanowi ona między innymi ważny element błon komórkowych. Bierze aktywny udział w budowie i funkcjach mózgu i układu nerwowego, zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz obniża koncentrację homocysteiny w organizmie, co zmniejsza ryzyko miażdżycy.
4. Składniki w nich zawarte podtrzymują zdrowie oczu.
W jajach zawarta jest luteina, która chroni wzrok przed pogorszeniem. Badania naukowe potwierdzają, że regularne spożywanie jaj może stanowić profilaktykę zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.
5. Zapewniają uczucie sytości
Spożycie jednego jajka może zaspokoić głód i zapewnić uczucie sytości na długi czas. Jest to związane z obecnym w jego składzie białkiem, które jest długo trawione w układzie pokarmowym.
6. Białko jaja uznane jest za pełnowartościowe.
To znaczy, że zawiera wszystkie aminokwasy tzw. egzogenne, których organizm człowieka nie jest w stanie wytwarzać, niezbędne w prawidłowym żywieniu. Również proporcje tych aminokwasów są odpowiednie dla potrzeb człowieka i rzadko spotykane w innych produktach. Przez wiele lat białko jaja kurzego służyło jako wzorzec do porównania wartości biologicznej innych białek.