Wczoraj wpadłam na pomysł ugotowania barszczu czerwonego. Zgłosiłam się do mojej sąsiadki-przyjaciółki M. po obiecanego buraka z pola i z radością zabrałam się za przygotowywanie zupy. W mojej kuchni dania nieodzownie łączą się z kulinarnymi historiami. Z barszczem nie mogło być inaczej. Kilka dobrych lat temu moja mama była w Kijowie. Zwiedzała i poznawała tamtejszą kulturę, aż w końcu jej znajoma zaprosiła ją do domu na obiad. Gdy na stole stanął gar pachnącej burgundowej zupy, która chwilę później wylądowała na talerzach mama zachwycona jej smakiem poprosiła o gospodynię o przepis. Tak zaczęło się nasze gotowanie czerwonego, warzywnego barszczu ukraińskiego. Od lat przygotowujemy go z dużą ilością warzyw i czerwoną fasolą, zaprawiając śmietaną lub jak robili to Ukraińcy majonezem. Jeśli ten ostatni Was dziwi nie dajcie się odstraszyć! Majonez w barszczu czerwonym to poezja smaku – dodawajcie go jednak już na talerzach, wtedy każdy doprawi nim zupę samodzielnie. Mama przekazała mi swój przepis, chcąc nie chcąc, często podglądałam ją gdy gotowała. Dziś nasz rodzinny przepis podaję Wam, abyście mogli wyczarować pyszne danie naszych sąsiadów.
Składniki : 6 porcji
1,5 l rosołu
1/2 kg buraków
pęczek włoszczyzny* – 650 g
1 puszka czerwonej fasoli
2-3 ziemniaki
3 liście laurowe
ząbek czosnku
4 ziela angielskie
1 laska cynamonu
sok z 1 cytryny lub ocet jabłkowy 40-50 ml
cukier lub miód, sól,pieprz do smaku
śmietana 18 % lub majonez do podania
*2-3 marchewki, kawałek pora, pietruszka, kawałek selera, bez kapusty
TRIK: możecie użyć gotowej zamrożonej mieszanki warzyw: krojonej marchewki, fasolki szparagowej, pietruszki, selera i pora! Znacznie ułatwi to Wam gotowanie.
Wspaniały i klarowny barszcz czerwony. Wykorzystaj sezon na korzeniowe warzywa do przygotowania prawdziwych pyszności!
Przygotowanie:
Warzywa obrać, umyć i pokroić w kostkę – 1 x 1 cm. Zalać rosołem. Dodać ziarna ziela, liście i korę cynamonu. Gotować aż warzywa będą miękkie, w sumie ok. 20-25 minut, w połowie gotowania dodać fasolę wraz z zalewą.
Miękkie warzywa zakwasić aby barszcz nie ściemniał (wcześniejsze zakwaszenie wydłużyłoby znacznie czas gotowania, a długi czas gotowania to znaczna strata witamin).
Doprawić solą, pieprzem i miodem.
Podawać ze śmietaną lub majonezem w osobnej miseczce.