Jak wigilia - to i pasztet grzybowy musi być. Aby nie przedłużać, zapraszam do lektury.
PASZTET GRZYBOWY - przepis na 2 foremki
* szklanka = szklanka po nutelli, ok 200 g
# 750 g pieczarek + 2-3 pieczarki do dekoracji
# 1/2 szklanki zielonej soczewicy
# 3/4 szklanki kaszy jaglanej
# 100 g grzybów suszonych - u mnie kozaki
# 1 średnia pietruszka
# 1 średnia marchew
# 1 mała cebula
# ząbek czosnku
# łyżka mąki ziemniaczanej
# 2-3 łyżki sosu sojowego
# przyprawy: 3 ziarna jałowca, 2 ziela angielskie, 2 liście laurowe, 5 ziaren kuminu, 2 płaskie łyżeczki soli, kurkuma, papryka słodka, pieprz cayenne, kminek mielony, koperek suszony, pietruszka suszona, tymianek, estragon, cząber, majeranek, pieprz ziołowy lub przyprawa do gyrosa, pieprz czarny mielony.
1. SOCZEWICA: soczewicę zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na godzinę. Wodę wylewamy i gotujemy w świeżej przez 20-25 minut z dodatkiem soli, kurkumy, kminku mielonego, słodkiej papryki i pieprzu cayenne - wszystkiego po szczypcie. Odcedzamy i odstawiamy do przestygnięcia.
2. KASZA JAGLANA: gotujemy bez żadnych dodatków przez 15 - 20 minut, możemy lekko rozgotować. Odstawiamy ostygnięcia, jeśli potrzeba wcześniej odcedzamy.
3. GRZYBY: suszone grzyby zalewamy 100-150 ml wrzątku i odstawiamy do namoczenia. W tym czasie obieramy cebulę,marchew, czosnek i pietruszkę, wrzucamy do blendera i mielimy na papkę. W rondlu do duszenia rozgrzewamy 2-3 łyżki oliwy z oliwek i wrzucamy włoszczyznę, dusimy z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i jałowcem na małym ogniu pod przykryciem. Po 10 minutach dodajemy namoczone grzyby wraz z wodą, w której się moczyły oraz sos sojowy. Pieczarki obieramy i kroimy w ćwiartki. Dorzucamy do rondla i doprawiamy: solą, estragonem, tymiankiem, cząbrem, przyprawą do gyrosa oraz pieprzem. Na początek najlepiej dać wszystkiego po solidnej szczypcie, a w razie niedostatecznych efektów smakowych doprawić później. Dusimy całość przez 20 - 25 minut. Następnie odcedzamy 3-4 łyżki sosu do szklanki, mieszamy z łyżką mąki ziemniaczanej i dolewamy z powrotem do rondla. Mieszamy przez minutę po czym odstawiamy do przestygnięcia.
4. ROZDRABNIANIE: wszystkie składniki ucieramy przy pomocy blendera na gładką masę. Mogą być lekko ciepłe, ale nie gorące. Mieszamy dokładnie, żeby składniki rozprowadziły się równomiernie. Sprawdzamy smak i doprawiamy wedle tego, czego nam brakuje - soli, pieprzu lub ziół. Przekładamy do foremek, dekorujemy plastrami pieczarek i posypujemy suszoną natką pietruszki.
5. PIECZENIE: pasztet pieczemy przez godzinę w 180*C. Warto w trakcie pieczenia zmieniać jego położenie, tak by przez 10 minut piekł się na najniższej półce. Po godzinie wyłączamy piekarnik, ale nie wyciągamy jeszcze pasztetu - dobrze pozwolić mu posiedzieć jeszcze 20 -30 minut w cieple, żeby się lepiej wysuszył. Pasztet grzybowy jest dość miękki, więc jeśli za szybko wyciągniemy go z pieca, będzie nam się rozpadał.