Porto jest winem uniwersalnym i bardzo przydatnym w kuchni nie tylko ze względu na intensywny owocowy smak i aromat. Także z uwagi na słodycz. Wspaniale sprawdza się jako baza sosów do dziczyzny i pieczonych mięs. Wzbogaca ich smak, czyni je wręcz idealnymi.
Ale przede wszystkim jest winem, które docenią słabo wprawieni pasjonaci wina, a nawet ci, którzy utrzymują że wina pijać ne lubią.
Tradycyjnie porto łączy się z deserami, zwłaszcza czekoladowymi. Jest także doskonałym kompanem słodkości z wiśnią, suszoną śliwką i orzechami. Pasuje do serów z niebieską pleśnią, szczególnie do stiltona. W miesiącach letnich przyjemnie jest rozkoszować się smakiem lekko schłodzonego porto uwalniającego słodkie aromaty suszonych owoców z nutką wiśniowej konfitury i prażonych orzechów. Polecam też skosztowanie wersji tawny ze świeżo grillowanym mango w kokosowym kremie.
Ale gdy za oknem jesienna słota lub zima, vintage port doskonale zgra się z czekoladowym musem z jagodami, jabłkami pieczonymi z konfiturą wiśniową i orzechami włoskimi, a nawet czekoladowym sufletem z orzechami i przywoła na myśl słoneczne, letnie dni.
Jeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów. Dla smakoszy dzikiego ptactwa, wraz z szefem kuchni Dworu Sieraków Januszem Ficem, przygotowałam
pieczoną przepiórkę w sosie porto, który podkreśla charakterystyczny smak jej niezwykle delikatnego mięsa.
Wielbicielom deserów polecam
strudel z suszonymi owocami, a fanom niezwykle słodkich rozkoszy –
bezę cynamonową z suszonymi owocami w sosie porto.
Pozostaje mi życzyć orzechowo-owocowych, słodkich doznań.
Pieczona przepiórka w sosie portodla 2 osób
- 2 przepiórki
- 2 łyżki klarowanego masła
- 200 ml porto Fonseca Ruby Port
- 6 suszonych śliwek
- 2 ugotowane ziemniaki
- gałązka rozmarynu
- oliwa
- marchewka
Marchew pokrojoną w drobną kostkę ugotuj do miękkości i odcedź. Zmiksuj, przełóż na patelnię i przesmaż, aby pozbyć się nadmiaru wody. Przepiórki filetuj, pozbawiając ich kości żeberkowych. Tak przygotowane mięso smaż na rozgrzanej patelni z masłem ok. 2 minuty z każdej strony. Wyłóż na talerz. Na patelnię wlej porto, dodaj suszone śliwki, gotuj 2–3 minuty, następnie wyjmij śliwki, a sos zredukuj, aż uzyskasz gęstą konsystencję. Ziemniaki pokrój w plastry i podsmaż na złoty kolor, dodając gałązkę rozmarynu. Na talerzu ułóż rozetę ze smażonych ziemniaków, na niej porcję musu z marchwi, na wierzch połóż przepiórkę. Talerz udekoruj sosem i śliwkami.
Danie polecam podać z kieliszeczkiem
Fonseca Ruby Port użytym do przygotowania sosu