Granat – podobno to właśnie ten owoc zerwała w rajskim ogrodzie nasza pramatka Ewa. Czerwona i błyszcząca jak rubin pestka granatu, według greckiego mitu, skusiła Korę –zjadła ziarenko podane przez Hadesa i w ten sposób na zawsze związała swoje życie z panem podziemi. Prorok Mahomet zwykł mawiać: „Jedz granaty, bo oczyszczają one duszę od zazdrości i nienawiści”, a Szekspir włożył w usta Julii tę piękną, śpiewną frazę:
Chcesz już iść? Jeszcze ranek nie tak bliski,
Słowik to, a nie skowronek się zrywa
I śpiewem przeszył trwożne ucho twoje.
Co noc on śpiewa owdzie na gałązce/ Granatu, wierzaj mi, że to był słowik.
Ale granat nie tylko pobudza wyobraźnię poetów, bajarzy i proroków. Przede wszystkim pobudza wyobraźnię kulinarną. Doskonale sprawdza się w deserach, sałatkach, drinkach, także w daniach mięsnych. Potrawa z kurczaka w sosie z dodatkiem soku z granatu i orientalną nutką przypraw, posypana rubinowymi ziarenkami, prażonymi migdałami i soczyście zieloną kolendrą, smakuje równie dobrze, jak wygląda. Ba, nawet jeszcze lepiej. Pyszny i kolorowy – świetnie wpasuje się w karnawałowe menu.
Kurczak z granatem
- 2 granaty
- 1/3 szklanki brązowego cukru
- 1 ½ szklanki wody
- 4 pojedyncze filety z kurczaka
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 średnia cebula pokrojona w talarki
- 2-3 ząbki czosnku zmiażdżone
- 1 łyżka mąki
- ½ szklanki bulionu drobiowego
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki cynamonu
- 1/3 szklanki blanszowanych migdałów
- świeża kolendra do posypania
- sól
Z granatów wybrać pestki. Odłożyć 1/3 szklanki, pozostałe pestki zasypać cukrem i zalać wodą. Gotować na małym ogniu, aż cukier się rozpuści, nie doprowadzając do wrzenia. Pestki przecedzić przez sito, powstały sok odłożyć. Filety z kurczaka osolić i usmażyć na oliwie tak, by były rumiane z obu stron. Odłożyć mięso. Na tej samej patelni podsmażyć cebulę, czosnek. Następnie dodać mąkę, przyprawy (paprykę, kolendrę, kmin, cynamon) i stopniowo, cały czas mieszając, dolewać bulion, a potem sok z granatów. Po zredukowaniu płynów ponownie włożyć kurczaka na patelnię i dusić 5 min. pod przykryciem, na średnim ogniu. Na suchej patelni uprażyć migdały. Gotowe danie posypać pestkami granatów, migdałami i posiekaną kolendrą.
Polecam wino:
De Neuville Rosé de Loire Latuilière z Andegawenii.
Różowe wino, zarówno kolorem, jak i intensywnością oraz typem aromatów, dobrze będzie się komponować z granatami.
Pomysł na kurczaka z granatem zaczerpnęłam z książeczki „Kuchnia hiszpańska. Podróże kulinarne. Tradycje, smaki, potrawy” wydanej w kolekcji „Rzeczpospolitej”.