Po dłuższej przerwie przedstawiam kolejny łatwy i świetny przepis ma nieco egzotyczny obiad. Choć same składniki są jak najbardziej polskie, jednak smakiem ociera się o kuchnię indyjską (może za sprawą garam masali). W roli głównej dynia z własnej uprawy, którą posadziłem właśnie do takich celów – kulinarnych eksperymentów. Ten wyszedł naprawdę udany. Sukces dania tkwi w jego prostocie, ot pokroję kurczaka dodam dynię, trochę warzyw i orzeszki. Tak składniki są niby proste, wręcz podstawowe, ale to właśnie one decydują o głębi smaku wypływającej z tej potrawy. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj obok dyni pasta, którą przygotujecie. Ja do pasty użyłem cebulę, orzeszki, czosnek i pomidory, ale składniki możecie dobierać sami. Danie fantastycznie smakuje z ryżem ugotowanym na sypko.
Opis:
- Pierś z kurczaka kroimy w dość duże kawałki.
- Dynię obieramy, usuwamy pestki i kroimy w kostkę o wielkości nieco mniejszej od kurczaka. Paprykę kroimy w cienkie słupki.
- W blenderze przygotowujemy jedną cebulę, czosnek, 2 pomidory i orzeszki ziemne. Całość dokładnie miksujemy do momentu uzyskania pasty o jednolitej konsystencji. Aby nasza potrawa była bardziej rozgrzewająca i aromatyczna można dodać także niewielki kawałek korzenia imbiru.
- Na głębokiej patelni lub woku rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Dodajemy kurczaka i smażymy, aż zacznie dostawać lekko złotych kolorów.
- Następnie dodajemy naszą pastę i całość przesmażamy do 5 minut pamiętając o częstym mieszaniu. Po tym czasie dodajemy dynię, paprykę, natkę selera, garam masalę, sól, pieprz i całość zalewamy 250 ml wody. Dusimy pod przykryciem do miękkości dyni.
- Po około 10-15 minutach gdy dynia będzie miękka nasz sosik doprawiamy świeżo startą kolendrą (w razie potrzeby solą i pieprzem) i zagęszczamy mąką ziemniaczaną.
- Podajemy gorące z ryżem.
Składniki:
- 500 g piersi kurczaka
- ¼ średniej dyni (objętościowo nieco więcej niż kurczaka)
- 1 papryka
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 średnie pomidory
- 5-8 łyżeczek bardzo drobno startych orzeszków ziemnych (lub sosu z orzeszków ziemnych w proszku)
- łyżka posiekanej natki selera
- ½ łyżeczki garam masali
- sól i pieprz
- szklanka wody
- 2 niepełne łyżeczki mąki ziemniaczanej
- szczypta świeżo startej kolendry