Na początku grudnia, jeszcze przed premierowym wydaniem czasopisma zaprezentowałam Wam na blogu przecieki dotyczące artykułów, które miały znaleźć się w ostatnim w 2016 roku numerze Food Forum. Od 16 grudnia czasopismo jest już w sprzedaży (pojedynczy egzemplarz możecie kupić w salonach Empik), do mnie w ramach prenumeraty też już dotarło i mogę przekazać Wam bardziej kompleksowe informacje na temat tego wydania.Kochani, zanim jednak przejdę do sedna chciałabym przekazać na Wasze ręce kod rabatowy uprawniający do 20% rabatu na roczną prenumeratę czasopisma.
Składając zamówienie do 31 stycznia macie pewność, że rabat zostanie uwzględniony, a do tego otrzymacie siódmy egzemplarz czasopisma w prezencie – do Waszej skrzynki trafi aktualny numer grudzień/styczeń.
Aby skorzystać z rabatu wystarczy przejść tutaji wpisać w miejscu na kod rabatowy hasło: qchenne20.
Alergie i nietolerancje pokarmowe nazywane są plagą XXI w. Obserwacje kliniczne wskazują, iż częstość występowania nadwrażliwości pokarmowych w populacji, zwłaszcza krajów wysokorozwiniętych, wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Jak wskazują obserwacje, grupą szczególnie narażoną na rozwój opisywanych nadwrażliwości na pokarm są dzieci, począwszy już od okresu niemowlęcego. Ukryte reakcje na pokarmy mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych w populacji pediatrycznej m.in.:
- problemów ze strony przewodu pokarmowego,
- nawracających infekcji,
- problemów skórnych,
- pogorszenia zachowania u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- otyłości i nadwagi i wielu innych.
Dr n. biol. Patrycja Szachta i Łukasz Sieńczewski przygotowali na ten temat obszerny artykuł, który ukazał się w grudniowo-styczniowym wydaniu czasopisma Food Forum. Zwracają uwagę na mnogość czynników uszkadzających barierę jelita cienkiego. Istotnym problemem są rozwijające się w następstwie tzw. opóźnione alergie pokarmowe. Obserwacje empiryczne wskazują, że w sporej grupie pacjentów wdrożenie diety eliminacyjnej przyczynia się do redukcji liczby infekcji w ciągu roku ze względu na to, że u dzieci z alergią pokarmową szczególnie często obserwuje się współwystępowanie nawracających infekcji. Autorzy wyjaśniają kwestię stosowania diet w nadwrażliwościach, a także to jak istotne są odpowiednio zlecone badania i testy.
Ze względu na to, że żywienie dzieci, szczególnie w czasach wysoko przetworzonej żywności i posiłkach zjadanych „na szybko” jest bardzo istotne, aby młode organizmy rozwijały się prawidłowo Food Forum przygotowało w tym numerze jeszcze jeden artykuł dotyczący odżywiania dzieci. Zwrócono uwagę na kwestię mleka modyfikowanego oraz przecierów i gotowych dań w słoiczkach. W kwietniu 2007 r. grupa naukowców otrzymała zlecenie od Amerykańskiej Agencji Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej, by przeanalizować działanie mleka modyfikowanego. Przeanalizowano 9 tys. badań naukowych z lat 1966–2006, a wyciągnięte wnioski autorka przedstawiła w artykule. W kwestii gotowych dań ze słoiczków ich skład, podobnie jak przy mleku modyfikowanym, może być bardzo różny. Część słoiczków zawiera mało mięsa, owoców, warzyw, a producenci zwiększają gramaturę przez dodanie grysiku ryżowego, kukurydzy, mąki ryżowej lub innych zagęszczaczy. Często również można znaleźć cukier czy skrobię kukurydzianą. Najważniejsze, by poświęcić chwilę na przeanalizowanie składu. W artykule zostały zaprezentowane składy 3 rodzajów mleka modyfikowanego i słoiczków z daniami dla niemowląt wraz z ich analizą.
Dla osób, których temat dzieci jeszcze nie dotyczy redakcja przygotowała przyjemny i lekki artykuł na temat komosy ryżowej. Produkt ten został przedstawiony w formie dietetycznego ringu, podczas którego zawsze wypowiada się dwóch specjalistów. Tym razem swoje zdanie zaprezentowały dr Angelika Kargulewicz i mgr Karolina Bartczak. Autorki pokazały zalety i wady stosowania tego tzw. pseudozboża, jego wpływ na zdrowie, substancje aktywne, informacje na temat wartości odżywczych, a także jego znaczenia w diecie diabetyka lub diecie ograniczającej FODMAPS.
Mgr inż. Dorota Łapa przedstawiła bardzo ciekawy temat dotyczący dietetyki energetycznej, gdzie sposób odżywiania dostosowany jest do indywidualnego stanu zdrowia i aktualnej pory roku. W wietrzny, chłodny dzień wiele osób nie odczuwa intensywnie chłodu, podczas gdy inni w takim dniu mają potrzebę cieplej się ubrać czy też owinąć szalem szyję, a gdy przemarzną, pragną wypić gorącą herbatę i wziąć gorący prysznic. Zrozumiały jest wpływ pór roku na organizm człowieka oraz potrzeba dostosowania ubioru do temperatury. Czy zastanawialiśmy się jednak nad tym, jak na człowieka wpływa pożywienie, nie tylko jako źródło ważnych składników odżywczych, ale również jako element stylu życia wspierający dogrzewanie ciała lub jego ochładzanie? Bez głębszego zastanowienia wystarczy uświadomić sobie, że zimą zdecydowanie chętniej spożywamy rosoły i jadamy gulasze mięsne, a latem z radością spożywamy lekkie sałatki, surowe warzywa oraz owoce, o ile już nie jesteśmy „na diecie”. W tym intuicyjnym podejściu można znaleźć definicję, czym jest termiczna natura produktów. W artykule znajdziecie także klasyfikację produktów żywnościowych w dietetyce energetycznej oraz ogólną termikę produktów. Teraz, kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza warto szczególnie przeanalizować to, co kładziemy na swój talerz.
W wydaniu znajdziecie oczywiście również „cięższe” i bardziej specjalistyczne artykuły dotyczące między innymi zaleceń dietetycznych w RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów), nadwrażliwości pokarmowych IgG u sportowców, diagnostyki zespołu jelita przesiąkliwego czy wskazówek w edukowaniu i motywowaniu pacjentów w gabinetach w celu poprawienia ich jakości życia i zdrowia.
Kolejne wydanie Food Forum będziecie mieli okazję otrzymać pod koniec lutego. Z informacji uzyskanych od redakcji wiem już, że znajdą się w nim tematy:- Sarkopenia – objawy, przyczyny i leczenie dietetyczne utraty masy mięśniowej
- Zalecenia diagnostyczno-żywieniowe u dzieci ze spektrum autyzmuna podstawie wyników badań
- Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi – czy warto?
- Diety ukierunkowane na redukcję tkanki tłuszczowej i rozbudowę tkanki mięśniowej
Ze względu na to, że do kolejnej premiery jest jeszcze trochę czasu tym bardziej zachęcam Was do prenumeraty w promocyjnej cenie, w ramach której otrzymacie aktualny numer czasopisma gratis.