Kochani 26 kwietnia premiera nowego numeru dwumiesięcznika Food Forum.
Co w numerze? Jakie tematy?
- ZDROWE ODŻYWIANIE - Potencjał antyoksydacyjny produktów roślinnych
„Zjadaj kilka porcji warzyw i owoców dziennie” – dietetycy powtarzają jak mantrę. Pytanie tylko – czy na pewno wiemy, jakie korzyści faktycznie może przynieść stosowanie się do tych zaleceń? Wiemy, że zawierają sporo witamin i słynnego błonnika. Nie należy zapomnieć jednak o innej zalecie – antyoksydantach. Czym są i dlaczego nie można przejść obok nich obojętnie?
- SUPLEMENTY - 10 oznak niedoboru magnezu w organizmie
Do zachowania homeostazy organizmu ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Dynamicznie zmieniające się czynniki zewnętrzne nie sprzyjają utrzymaniu równowagi wewnętrznej. Dlatego bardzo ważna jest zbilansowana i urozmaicona dieta. Zróżnicowanie zapobiega powstawaniu niedoborów niezbędnych składników. Nie istnieje bowiem żaden produkt spożywczy, który zawierałby wszystkie witaminy i składniki mineralne.
- ZAPOBIEGANIE CHOROBOM - β-glukan – cukier, który może leczyć
Przewód pokarmowy jest miejscem, gdzie na dużej przestrzeni odbywa się kontakt ludzkiego organizmu ze światem zewnętrznym. Rodzaj spożywanej przez nas żywności ma zatem ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Eksperci od spraw żywienia coraz silniej podkreślają, że niewłaściwy sposób odżywiania sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. I odwrotnie, dobrze skomponowana dieta może stać się potężną bronią w walce z wieloma dolegliwościami. Liczne badania naukowe potwierdzają istotny wpływ sposobu odżywiania na schorzenia o podłożu metabolicznym, takie jak insulinooporność, cukrzyca, miażdżyca naczyń krwionośnych, a w konsekwencji również na występowanie zawałów serca i udarów mózgu. Istnieje też coraz więcej dowodów na to, że dieta może modyfikować przebieg wielu chorób o podłożu immunologicznym, a nawet wpływać na ekspresję genów. Nowoczesne, holistyczne podejście do procesu leczenia osób chorych polega na wspomaganiu farmakoterapii poprzez modyfikację nawyków żywieniowych.
- MAMA I DZIECKO - Mikroflora jelitowa i nadwrażliwości pokarmowe u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – co wiemy?
Autyzm to zaburzenie rozwojowe oraz funkcjonalne związane z pracą mózgu i układu nerwowego człowieka. Po raz pierwszy został opisany w 1943 r. przez austriacko-amerykańskiego lekarza psychiatrę Leo Kannera i początkowo był traktowany jedynie jako schorzenie o podłożu psychicznym. Wraz z rozwojem wiedzy i procesów badawczych prowadzonych w tym kierunku zmienił się sposób postrzegania autyzmu, który obecnie klasyfikowany jest razem z podobnymi zaburzeniami neurorozwojowymi i opisywany szerzej.
- SPORT - Jak prawidłowo przygotować się do maratonu?
Bieganie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, świadczy o tym stale rosnąca liczba osób startujących w biegach masowych. Dla większości startujących udział w maratonie ma formę amatorską, jednak bieg na dystansie 42 195 m jest nie lada wyzwaniem dla organizmu. Czy można sobie pomóc, stosując odpowiednie metody żywieniowe i suplementacyjne, żeby choć trochę poprawić swoje wyniki, a co ważniejsze – przy regularnym wysiłku i zawodach poprawić swoje zdrowie? Umiarkowana i regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie, jednak przekraczając pewne obciążenia, bardziej zaczynamy szkodzić, niż pomagać. Dlatego warto nawet w grupie osób amatorsko uprawiających biegi maratońskie zadbać o prawidłowe żywienie i wspomóc suplementacją.
- DIETETYCZNY RING - Rośliny strączkowe
Suche nasiona roślin strączkowych mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.
Po której stronie leży prawda?
Rozważmy zatem wszystkie żywieniowe za i przeciw.
O pomoc w wyjaśnieniu korzyści oraz zagrożeń wynikających ze spożycia strączków poprosiliśmy dwóch specjalistów – dietetyków klinicznych: Iwonę Wierzbicką oraz Angelikę Kargulewicz.
- JAK PROWADZIĆ GABINET DIETETYKA - Dietetyk w gabinecie – odpowiedzialność prawna – czy jest się czego bać?
W kraju dynamicznie wzrasta liczba przeprowadzanych zabiegów o charakterze terapeutycznym i nieterapeutycznym, a także okołomedycznych. Jednocześnie wzrasta także liczba zdarzeń zdrowotnie szkodliwych, skutkujących odpowiedzialnością prawną oraz wiążących się ze znacznymi kwotami, które generuje leczenie, finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz świadczeń ZUS.
Choć wydaje się, że dietetycy świadczący usługi dla klientów nie są narażeni na zwiększoną „szkodowość” usług, to jednak posługiwanie się określonymi urządzeniami, sprzętem, materiałami medycznymi czy też suplementami diety może rodzić odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i – miejmy nadzieję, że tylko teoretycznie – odpowiedzialność karną.
- CZY WIESZ, ŻE - Błonnik – czy rzeczywiście odchudza?
O zbawiennej roli błonnika słyszał niemal każdy. O błonniku możemy przeczytać dzisiaj w praktycznie każdym czasopiśmie dotyczącym zdrowego odżywiania, na każdym internetowym portalu, a także na wielu popularnych blogach. Ten cudowny środek ma pomagać na problemy jelitowe, zaparcia, chronić przed nowotworami. Nagrodę główną przyznano mu jednak za wspaniałe właściwości odchudzające. Półki sklepów ekologicznych, zielarskich, a nawet aptek uginają się od różnego rodzaju specyfików z błonnikiem – błonnik pszenny, witalny, babka lancetowata czy różnego rodzaju otręby, które można dodawać niemal do wszystkiego.
Czy błonnik to rzeczywiście remedium na wszystkie problemy, z otyłością włącznie?
Okazuje się, że niekoniecznie. Błonnik ma bowiem zarówno swoją jasną, jak i ciemną stronę.
Każde wydanie Food Forum to:
- 120 stron praktycznej wiedzy żywieniowej i okołożywieniowej
- aktualne tematy
- nowi autorzy prezentujący różne poglądy, aby to czytelnik mógł sam świadomie dokonać wyboru
- artykuły poparte badaniami naukowymi, z zamieszczoną bibliografią.
Pojedyncze numery magazynu dostępne są w salonach Empik i Kolporter, ale zamawiając w prenumeracie macie pewność, że pisma dla Was nie zabraknie.
Dla czytelników Qchennych Inspiracji tradycyjnie 20 % rabat.
Aby z niego skorzystać należy wejść TU i w polu kod rabatowy wpisać hasło: qchenne20Kod rabatowy jest ważny do 30 kwietnia
Ile to kosztuje?
Prenumerata w wersji premium – 228,99 zł brutto
• 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
• dostęp do pełnego archiwum czasopisma na portalu internetowym
• Dodatek Food Forum EXTRA – co najmniej 3 wydania w prenumeracie rocznej
Prenumerata w wersji ekonomicznej – 144,00 zł brutto
• 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
• Dodatek Food Forum EXTRA – co najmniej 3 wydania w prenumeracie rocznej
Ważne!
UWAGA!
Składając zamówienie na prenumeratę do 25 kwietnia Twoja prenumerata rozpocznie się od numeru 2/2016 kwiecień-maj z dodatkiem Food Forum EXTRA o chorobach tarczycy.
Po tym terminie prenumerata rozpocznie się od kolejnego numeru oraz kolejnych dodatków Food Forum EXTRA.
Czym jest Food Forum EXTRA?Dodatek, w którym razem z dietetykami krok po kroku prześledzisz postępowanie dietetyczne od momentu zgłoszenia się pacjenta do gabinetu aż do wyleczenia bądź złagodzenia objawów choroby!
Każde wydanie to analiza przypadku i toku postępowania dietetycznego w innej jednostce chorobowej.
Wydanie nr 1: choroby tarczycy