Spaghetti carbonara ze szparagami , groszkiem i bazylią to bardzo szybki pomysł na przepyszne danie. Co prawda danie samo w sobie jest kaloryczne ale dodatek szparagów i groszku uzupełnia potrawe w dodatkowe witaminy i minerały.
Maj i czerwiec to prawdziwy sezon na szparagi dlatego warto jest je jeść właśnie w tym okresie – są one zdrowe, pyszne , mało kaloryczne i zawierające antyoksydanty – glutationin i rutyne ( antyoksydanty zapobiegają tworzeniu się ROS – Reaktywnych Form Tlenu które w nadmiarze mają wpływ na metabolizm komórkowy; mogą spowodować oksydacje fosfolipidów znajdujących się w błonach komórkowych, uszkodzić DNA czy komórkowe białka; glutationin znajduje się w każdych komórkach naszego organizmu i bierze udział w mechanizmie obronnym ROS; witaminy biorące udział w tym procesie to witamina E , wit. C jak również i NADPH; wszystkie te komponenty [ wit. C glutationin i NADPH] biorą udział w regeneracji witaminy E do jej redukcyjnej – aktywnej formy. Redukcyjna forma witamin E przy kontakcie z wolnymi rodnikami ulega oksydacji i zapobiega oksydacji kwasów tłuszczowych znajdujących się miedzy innymi w fosfolipidach, lipoprotein znajdujących się w osoczu krwi czy w jądrze komórkowym mitochondrium; inne minerały biorące udział w obronie przeciw wolnym rodnikom to selen ( glutathione -peroxidase) , cynk/miedz ( superoxide dismutase aktywny w cytozol ) , żelazo (catalase) , mangan ( superoxide dismutase który jest aktywny w mitochondrium) )
Dodatkowo szparagi bogate są w folacynę, witaminę C i witaminę A. Folacyna to witamina która odpowiedzialna jest za budowę kwasów nukleidowych z których powstaje DNA ( puryny – adeniny i guaniny & pirymidyny – tyminy i cytozy; tymina łączy się z adeniną a cytoza z guaniną); dodatkowo folacyna wraz z witaminą B12 bierze udział w produkcji dojrzałych czerwonych krwinek. Czyli adekwatne spożycie folacyny zapobiega wystąpieniu niedokrwistości megaloblastycznej ( czyli anemii powstałej z niepoprawnego dojrzewania krwiotwórczych komórek macierzystych; przy braku witamin B12 i/ lub folacyny krwiotwórcze komórki macierzyste nie mogą stać się dojrzałymi krwinkami – uzyskane krwinki są większe niż normalnie, zawierają jądro komórkowe i jest ich też mniej ). Warto jest więc jeść szparagi ze względu na walory smakowe jak również po to aby urozmaicić naszą dietę w witaminy, minerały i fitoskładniki.
Przepis na Spaghetti Carbonara ze Szparagami, Groszkiem i Bazylią
2 plastry boczku
Około 10 liści bazylii
8 – 10 szparagów
½ filiżanki ( miarki cup) groszku zielonego mrożonego
2 ząbki czosnku
2-3 jajka
1 łyżka śmietany kremówki
Parmezan
Sól i pieprz
Ugotowany dowolny makaron ( ja użyłam czarny makaron do spaghetti )
Pokrojony w kostkę boczek i czosnek podsmażamy na różowy kolor. Następnie przezucamy boczek i czosnek z patelni na talerz. Na patelni z tłuszczem po boczku podsmażamy pokrojone szparagi i odmrożony wcześniej zielony groszek. Podsmażamy przez 5 minut.
W między czasie mieszamy jajka z mlekiem i lekko je solimy i ewentualnie pieprzymy.
Gdy szparagi i groszek zmiękną ( po tych około 5 minutach) na patelnie dodajemy wcześniej podsmażony boczek i ugotowany wcześniej makaron. Następnie wlewamy na patelnie jajka i mleko i wszystko mieszamy. Dodajemy parmezan i jeszcze raz mieszamy.