Paleo pierniki, bez jajek, bezglutenowe, bez laktozy, bez nabiału. Bez cukru. To z czego? ;D
Coraz bardziej świątecznie na alpacasquare.Nie dość, że nie nie jem zbóż, glutenu, nabiału, to zrezygnowałam także z jajek, kakao, kawy, pomidorów, orzechów i wielu innych - tzw. protokół autoimmunologiczny, który zalecany jest przy chorobach z autoagresji jak np. Hashimoto. I co? I wszystko się da. Jeśli się tylko chce.
składniki:-3 dojrzałe banany-ok 50 sztuk daktyli - nie mam pojęcia ile to gram ;x-ekstrakt z wanilii lub świeże ziarenka[jak zrobić ekstrakt?]-2 szklanki mąki kokosowej-1/2 szklanki mąki z topinamburu-1/2 łyżeczki sody-1/8 łyżeczki soli himalajskiejdowolne przyprawy, użyłam: -4 łyżeczki cynamonu-3 łyżki kawy z cykorii-1,5 łyżki sproszkowanego imbiru-1/2 łyżeczki zmielonych goździków
przygotowanie:
50 daktyli - specjalnie dla was policzyłam! ;D Bo nigdy nie wiem ile czego dokładnie daję...
Daktyle zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na godzinę, aż zmiękną. Odcedzamy.Piekarnik nastawiamy na 150 stopni.Gdy daktyle będą miękkie, miksujemy dokładnie z bananami.
banany i daktyle miksujemy w osobnej misce Laskę wanilii nacinamy wzdłuż nożem i wydłubujemy "ziarenka".
W drugiej misce mieszamy składniki suche, czyli mąki: kokosowa + z topinamburu (myślę, że można kombinować z innymi), sodę i przyprawy.
Mąka kokosowa i z topinamburu dostępne są w sklepach z ekologiczną żywnością, a także on-line. Za 0,5 kg zapłacimy ok 10 zł. Kokos- każdy wie, zresztą nie raz pisałam o jego cudownych właściwościach [post na cześć kokosa]. Topinambur to natomiast warzywo, a dokładnie słonecznik bulwiasty. Z jego wysuszonej bulwy produkuje się mąkę. Jest dosyć bogaty pod względem właściwości odżywczych, niestety świeży jest trudno dostępny. Mąka z topinamburu ma lekko orzechowy smak, uwielbiam posypywać nią warzywa z dodatkiem masła klarowanego.
Suche składniki. Jeśli nie jesteście na protokole możecie użyć dowolnych przypraw, gotowych mieszanek do pierników, a także kakao, karobu, dodać mąki orzechowej (z orzechów włoskich, migdałowej), a także lnianej.
Łączymy składniki mokre i suche. Ugniatamy.
Jeśli chcecie mieć ciasto do wałkowania i wycinać xmasowe choinki czy miśki, należy ciasto włożyć na 15 minut do zamrażarki. Nie próbowałam, bo nie chciało mi się czekać, ale jeśli przetestujecie i rzeczywiście tak to działa- dajcie znać!
Ja ulepiłam zwykłe yyy ...kółka:
kółka przed upieczeniem
Pierniki pieczemy ok 20 minut w 150 stopniach.
po upieczeniu
i po ugryzieniu
yumm, smakiem serio przypominają pierniki!
Jako "polewy" użyłam kremu kokosowego - wystarczyło go lekko podgrzać, by stał się płynny. W temperaturze pokojowej ma zwykle konsystencję stałą. Jako polewy można tez użyć czekoladowej masy, jednak wtedy pierniki trzeba przechowywać w lodówce:[czekoladki tradycyjne][białe] [korzenne]