Aby wyprodukować kilogram miodu pszczoła musi usiąść na kwiatku lub liściu 4 miliony razy. To katorżnicza praca i jeśli coś wymaga takiego wysiłku to musi być tego warte. Absolutnie!
W dawnych czasach miód był lekarstwem. Stosowano go wewnętrznie i zewnętrznie jako środek przyspieszający gojenie ran. Dziś panuje powszechna panika bo kaloryczny i słodki. Większość z nas nie ma pojęcia jak ogromne ma właściwości i traktuje go jako kolejną substancję słodzącą.
O tym jakie właściwości ma miód i skąd się te właściwości biorą pisałam przy okazji artykułu o cudownych właściwościach wody z miodem odstanej przez noc z dodanym rano sokiem z cytryny. Kto nie czytał
zapraszam do lektury (klik).
Dziś chcę opowiedzieć trochę o różnych miodach. Mam nadzieję że poniższy spis pomoże Wam w wyborze tego idealnego dla Was.
Miód lipowy uznawany jest za najlepszy na przeziębienia, grypę, gorączkę i choroby układu oddechowego. Działa napotnie i moczopędnie usuwając tym samym toksyny i patogeny. W połączeniu z działaniem przeciwgorączkowym i wykrztuśnym pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
Miód spadziowy, osobiście mój ulubiony i mający najwięcej wartości. Pozyskiwany jest ze spadzi drzew iglastych takich jak sosna, świerk, jodła czy modrzew lub spadzi drzew liściastych. Genialny w smaku, ale jak pierwszy raz dowiedziałam się jak odbywa się jego "produkcja" przez dłuższy czas zaprzestałam spożywania. O co chodzi?
Mszyce i czerwce nie wchodząc w szczegóły, coś tam sobie wypluwają na igiełkę lub listka. Następnie "sprząta" to pracowita pszczółka do swojego gardziołka i w pasiece przerabia na miód. Z uwagi na fakt iż miód spadziowy ma kontakt z enzymami gardzielowymi nie tylko pszczoły, ma można powiedzieć podwójne działanie antybakteryjne.
Miód spadziowy z drzew iglastych ma charakterystyczną, ciemną barwę, przypominającą mocną herbatę i fajny korzenny smak. Ten z roślin liściastych jest jaśniejszy i mniej charakterystyczny w smaku.
Działa przeciwzapalnie. Polecany przy spadku odporności i przeziębieniach.
Miód wielokwiatowy jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru kwiatów wielu roślin miodajnych występujących na danym terenie. Kolor, smak i właściwości zależą od rejonu i miesiąca kwitnienia kwiatów.
Miód gryczany ma charakterystycznie ostry zapach kwiatu gryki i specyficzny smak. Dzięki dużej zawartości kwasów, nadaje się do produkcji miodów pitnych. Zawiera dużo rutyny dzięki czemu polecany jest w chorobach układu sercowo - naczyniowego takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie. Działa odtruwająco więc polecany jest także w chorobach wątroby.
Miód mniszkowy to miód z nektaru mniszka lekarskiego czyli popularnego mleczu. Z uwagi na dużą zawartość obniżającej poziom lipidów choliny jest szczególnie polecany w chorobach wątroby, chorobach dróg żółciowych (działa żółciopędnie) i żołądka (łagodzi nadkwasotę).
Miód rzepakowy w stanie płynnym jest prawie bezbarwny, słomkowy. Szybko się krystalizuje (nawet kilka dni po zbiorze) przybierając mleczny kolor. Polecany w schorzeniach wątroby, trzustki, dróg żółciowych, serca, dróg oddechowych i nerek.
Miód akacjowy to miód o charakterystycznym zapachu kwiatu akacji i białym, kremowym kolorze. Polecany w kłopotach żołądkowych takich jak skurcze, zapalenie żołądka, nadkwasocie, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Miód koniczynowy przybiera kolor zależny od koloru kwiatów koniczyny. Z białej jest słomkowy, z fioletowej lekko łososiowy. Zawiera sporo glikozydów, alkaloidów i kurmaryny. Działa uspokajająco i relaksująco.
Jak dzielimy miody?Miody dzielimy na nektarowe i spadziowe. Jak powstaje miód spadziowy pisałam powyżej.
Jak przechowywać miód?Miód przechowujemy w temperaturze poniżej 18 stopni. W suchym i ciemnym miejscu.
Kiedy kupować miód? Zapas miodu robimy zawsze na jesieni!!! Właśnie teraz jest ostatni moment.
Kupujemy zawsze z pewnego źródła. Na słoiku zawsze musi być nazwa i adres pasieki. Kto robi dobry miód, nie wstydzi się tego. Unikamy mieszanek z krajów UE.
Czy dobrej jakości produkt nadaje się do zmieszania z czymś innym? Mieszamy tylko byle co. To samo tyczy się oliwy.
UWAGA! Miód się zawsze krystalizuje. Jeden szybciej, inny wolniej.
Dlaczego piszę o tym że miód kupujemy jesienią. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy pszczoły pracują zimą? Np. w styczniu? Jeśli ktoś w styczniu oferuje płynny miód to ja twierdze że to miód powstały z dokarmiania pszczół syropem cukrowym. Każdy miód, oprócz akacjowego (krystalizuje się rok) będzie w styczniu skrystalizowany. Chociażby częściowo.
Konsystencja miodu?Dobry jeszcze nieskrystalizowany miód jest gęsty. Zauważcie, te sztuczne, sklepowe są rzadkie, luźne.
Ważne!Miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni.
Picie gorącej herbaty z miodem jako leku na przeziębienie mija się z celem.