Michałowa, Babcia Józia i pani Natalia - łączą je przynajmniej dwa fakty. Pierwszy - są to postacie z seriali, drugi każda z nich była gospodynią na plebanii. Są z pewnością zakorzenione w świadomości wielu Polaków jako wzór. Pan Łukasz Modelski w książce ‘Kuchnia na plebanii. 200 tradycyjnych przepisów księżowskich gospodyń’ wydanej przez +Wydawnictwo Literackie pokusił się o rozmowę z plebanijnymi kucharkami z krwi i kości. Przepisy są treściwe, swojskie, takie jakie znamy i często lubimy. Bywa regionalnie, ale zawsze prosto, choć przytrafiają się wyszukane dania takie jak zupa rakowa. Zazwyczaj wystawniej jada się podczas świąt lub z okazji przyjazdu biskupa. Gospodynie odsłaniając nam tajniki swoich spiżarni niekiedy wykazują się dużym poczuciem humoru i w słowach wyczuwamy ich dzielność do mierzenia się z wyzwaniami dnia codziennego. Nawet jeśli panie są już wiekowe to nie opuszcza ich pogoda ducha. Podczas wyjawiania sekretów spiżarni przemycają niejedną anegdotę i barwność języka. Chociażby rozmawiając o cieście na makaron, pani Maria Bocheńska (Małopolska) wspomina, że ciasto na makaron ma być tak cienkie, aby przez nie było Kraków widać i powinien być szumiącya rosół trzeba zagotować, a potem ma mrugać jak chłopak do dziewczyny (s.59 - 60).
Osiem gospodyń, siedem regionów Polski (Kujawy, Małopolska, Śląsk, Kaszuby, Podlasie, Pomorze i Mazowsze), dwieście receptur na dania sprzed lat. Właśnie, kuchnia na plebanii opiera się wszelkim modom na produkty i diety. Tutaj liczy się prawdziwy smak i hojność porcji.
W słowach znajdujących na tylnej okładce czytamy :
‘Nikt tu nie liczy kalorii, nie używa mleka sojowego, nie słodzi stewią, nie robi kotletów z tofu i nie martwi się glutenem. A masło jest maślane. Za to smak – jak dawniej.’
Panie nie korzystają z przepisów z gazet albo z kolorowych czasopism. Ich wiedza to przekazywane informacje od poprzednich kucharek (np.: który ksiądz jakie lubi potrawy), obserwacja zasad rządzących plebanią (śniadania zazwyczaj po porannej mszy) a także wysłużone już książki kucharskie.
Książka ‘Kuchnia na plebanii. 200 tradycyjnych przepisów księżowskich gospodyń’ ocala od zapomnienia to co w jakiś sposób nieuchwytne i ciche oraz docenia ich wiedzę popartą doświadczeniem. Ponadto wbrew przysłowiu, aby nie oceniać książki po okładce ja ocenię. Czerwona z odrobiną bieli i złota z równie karminową wstążką wewnątrz sprawia, że moje serce zostało zaskarbione i często będę wracała do lektury.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za możliwość zapoznania się z nowością wydawniczą.
'Kuchnia na plebanii. 200 tradycyjnych przepisów księżowskich gospodyń'
Łukasz Modelski
Wydawnictwo Literackie
2016