2. Jakie doniczki?
Wybierając doniczki do wysiewu ziół należy pamiętać o wymaganiach roślin i sposobie w jaki rosną. Pojemniki powinny być tak duże, aby korzenie rośliny mogły się swobodnie rozwijać. Pomiędzy bryłą korzeniową a ścianami pojemnika należy pozostawić ok. 2 cm ziemi. Dla tymianku i bazylii minimalna średnica doniczki powinna wynosić 10 cm, natomiast melisa potrzebuje doniczki dwa razy większej. Donica nie może być zbyt płytka, jeśli roślina ma rozbudowany system korzeniowy. Dla tych o płytszym systemie (np. cząber, tymianek, majeranek) dobre będą na przykład gliniane misy. Doniczki ceramiczne są lepsze dla gatunków lubiących podłoże raczej suche i ciepłe (np. majeranek, tymianek, szałwia), ponieważ przez drobne pory w ścianach wyparowuje część wody. Pojemniki plastikowe polecane są dla roślin, które lubią podłoże nieco wilgotne (np. mięta, melisa, estragon). Skrzynie nadają się idealnie do tworzenia kompozycji z kilku rodzajów roślin w jednym pojemniku, a gatunki o długich wiotkich pędach szczególnie efektownie wyglądają w wiszących pojemnikach – ceramicznych, drewnianych lub plastikowych.
3. Jakie podłoże?
Bardzo istotne znaczenie w domowej hodowli jest podłoże. Dla większości ziół najlepsza jest gleba przepuszczająca powietrze. Odczyn gleby nie może być kwaśny, gdyż większość ziół wymaga odczynu obojętnego lub lekko zasadowego. W żadnym wypadku nie wolno kupić tak zwanej ziemi do kwiatów, bo jest ona silnie nawożona, a zioła nie tolerują takiej dawki chemii. Wystarczy im uniwersalna ziemia złożona z ziemi gliniastej, torfu i przekompostowanej kory. Taką mieszankę też bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych. Zioła o wąskich suchych liściach, takie jak tymianek, majeranek, rozmaryn czy szałwia, wymagają podłoża piaszczystego natomiast ziołom o dużych, zielonych, soczystych liściach, takim jak mięta, melisa lub bazylia należy zapewnić podłoże bardziej bogate i próchniczne.
4. Nasłonecznienie i pielęgnacja
Pielęgnacja ziół nie jest skomplikowana ani czasochłonna, szczególnie z tego względu, że źle tolerują nawożenie, więc jedynym zadaniem jest ich podlewanie. Zioła należy podlewać z umiarem, ale także nie wolno doprowadzić do sytuacji, że podłoże całkowicie wyschnie. Do podlewania można używać wody z sieci wodociągowej („odstanej” – czyli pozostawionej w otwartym naczyniu co najmniej na dobę) lub wody studziennej. Ważne, aby miała temperaturę pokojową. Podczas upałów należy podlewać rano i wieczorem, nigdy w południe. Niezbędne jest też spryskiwanie roślin (rano) tą samą wodą, którą przeznaczamy do podlewania albo wodą przegotowaną.
Zioła w doniczkach powinny być wystawione na promienie słoneczne prze co najmniej sześć godzin dziennie. Im więcej mają słońca tym są lepsze w smaku, a także zdrowsze i odporniejsze na szkodniki i choroby. Regularne zrywanie ziół to forma przycinania, która sprzyja bujnemu wzrostowi.
5. Pomysły na kompozycje ziół w jednej doniczce
- Kuchnia włoska: bazylia słodka (roślina główna), tymianek, pietruszka włoska i oregano złote
- Pikantna kuchnia tajska: chili (roślina główna), kolendra wietnamska, trawa cytrynowa, i czosnek bulwiasty
- Ostra kuchnia meksykańska: chili (roślina główna), pietruszka, kolendra, czosnek bulwiasty
- Francuskie zioła prowansalskie: bazylia słodka (roślina główna), cząber ogrodowy, majeranek, szałwia i oregano
- Klasyczna kuchnia francuska: wawrzyn szlachetny (roślina główna), estragon, szczypiorek, tymianek, trybula
- Miks sałatkowy: koper ogrodowy (roślina główna), bazylia słodka (roślina główna), rukola i czosnek bulwiasty