Zarazem świąteczny jak i rustykalny
Pozostając w zgodzie z duchem tradycyjnych bożonarodzeniowych słodkości współczesne przepisy na świąteczne pieczywo zawierają często pokaźne ilości orzechów i suszonych owoców. Ja także poszłam bakaliowym tropem i wymyślając swój chleb na święta sięgnęłam po daktyle i migdały. Z daktyli przygotowałam puree, które sprawia, że miękisz jest wilgotniejszy i ma karmelowy posmak. Dodałam jeszcze uprażonych migdałów ze skórką, bo mają mocniejszy smak, a całość zaplotłam w warkocz, żeby było jeszcze bardziej odświętnie. Warkocz daktylowo-migdałowy poleca się na święta
Zaczyn:
- 50g zakwasu z mąki żytniej typ 2000
- 150g mąki orkiszowej typ 2000
- 150g wody
Składniki zaczynu wymieszać w niemetalowej misce, przykryć i odstawić na 6-8 godzin.
Puree:
- 200g suszonych daktyli
- 250g wrzątku
W tym samym czasie, gdy przygotowujemy zaczyn, w oddzielnej misce umieścić daktyle i zalać je wrzątkiem. Przykryć i odstawić na 6-8 godzin. Wystudzone i rozmiękczone daktyle zblendować na gładkie puree.
Migdały:
- 100g całych migdałów ze skórką
Karmelowy w barwie i smaku dzięki daktylom
Migdały prażyć na suchej patelni często mieszając, aż lekko się przyrumienią. Wyłączyć palnik i zostawić je na patelni do wystudzenia. Pokroić na połówki.
Ciasto chlebowe:
- zaczyn
- puree z daktyli
- 1 płaska łyżka soli
- 1 łyżka oleju o orzechowym lub neutralnym smaku
- 450g mąki orkiszowej typ 700 (ewentualnie pszennej typ 750)
- uprażone migdały
Do miski z zaczynem dodać puree, sól i olej, zamieszać. Dodać mąkę i migdały i mieszać, aż zacznie się tworzyć jednolite ciasto. Stolnicę podsypać mąką, wyjąć ciasto chlebowe i wyrabiać je przez około 10 minut, aż będzie elastyczne. Umieścić znów w misce, przykryć i zostawić do pierwszego wyrastania na 1,5-2 godziny. W połowie czasu wyrastania złożyć ciasto naciągając brzegi do środka (jak kopertę).
Wyrośnięte ciasto wyjąć na podsypaną mąką stolnicę, krótko zgnieść i podzielić na trzy równe części. Z każdej części uformować długi wałek. Przygotowane pasma umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i zapleść z nich warkocz. Przykryć i zostawić do wyrastania, aż mniej więcej podwoi objętość (u mnie warkocz rósł 3 godziny).
Piekarnik rozgrzać do 220st.C bez termoobiegu. Chleb posmarować niewielką ilością roztopionego i wystudzonego masła i piec przez około 35 minut. W początkowym etapie pieczenia można spryskiwać wnętrze piekarnika wodą ze spryskiwacza do kwiatów, by chleb lepiej rósł. Upieczony studzić na kratce.
Przepis własny