Gdy nadejdą chłodne dni, częściej sięgam po skandynawskie książki kucharskie. W jednej z nich znalazłam przepis na te (bardzo popularne w Finlandii) pieczone pierożki. Cienkie, chrupiące ciasto, kremowe, rozpływające się w ustach nadzienie i pełne smaku, topiące się na ciepłym pierożku masło jajeczne, cudownie współgrają. Do tego kubek kawy orkiszowej, rozpalony kominek, a na dworze niech się dzieje co chce.
Z przepisu wychodzi 8-10 pierożków, ja zawsze podwajam składniki.
Nadzienie ryżowe:
- 75g ryżu na risotto
- 30g masła
- 500ml mleka
Ciasto:
- 100g mąki żytniej razowej
- 50g mąki orkiszowej jasnej (lub pszennej)
- ½ łyżeczki soli
- 15g stopionego masła
- 65g wody
- 25g dodatkowego masła do smarowania ciasta
Masło jajeczne:
- 1 średnie jajko, ugotowane na twardo i obrane
- 25g miękkiego masła
Ryż umieścić w rondlu z grubym dnem wraz z 150ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Dodać masło i mleko, zmniejszyć ogień do minimum, gotować 30-45 minut aż nadzienie stanie się gęste. Przyprawić solą (dodaję też biały pieprz), przestudzić przed nadziewaniem pierożków.
W czasie gdy ryż się gotuje, połączyć składniki ciasta przy pomocy blendera lub robota kuchennego, (albo ręcznie zagnieść składniki w misce, korzystam z tej metody) aż otrzymamy gęste ale plastyczne ciasto. Uformować je na kształt grubej kiełbaski (ok. 5 cm średnicy), zawinąć w folię stretch i chłodzić w lodówce przynajmniej 30 minut.
Wyjąć ciasto z lodówki i pokroić na 8-10 plastrów. Na lekko podsypanej mąką stolnicy rozwałkować każdy plaster na kształt koła, by miał kilka milimetrów grubości – tak cienko jak się tylko da, by uzyskać chrupkość po upieczeniu (w razie problemów z przyklejaniem się ciasta do wałka, polecam wałkowanie przez papier do pieczenia).
Rozgrzać piekarnik do 200°C (lub 180°C z termoobiegiem – przy użyciu termoobiegu pierożki wychodzą bardziej chrupkie), wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Ułożyć rozwałkowane kawałki ciasta na blasze i posmarować dodatkowym roztopionym masłem. Odwrócić nasmarowaną stroną do dołu. Umieścić porcję nadzienia ryżowego na środku każdego kawałka ciasta, pozostawiając szeroki brzeg. Zawijać ciasto wokół ryżu szczypiąc je, by uzyskać fałdki. Środek pierożka pozostawić niezaklejony. Posmarować pierożki resztą masła, wstawić do piekarnika na 10-15 minut, aż ciasto będzie kruche i przyrumienione. W czasie, gdy pierożki się pieką posiekać drobno jajko i rozetrzeć z masłem (przyprawiam szczyptą soli i pieprzem).
Pierogi podawać na ciepło, posmarowane łyżeczką masła jajecznego. Można je przechowywać w lodówce i odgrzewać, są wtedy nadal bardzo smaczne.
Źródło: „Scandilicious Baking“ Signe Johansen (w moim tłumaczeniu i z moimi uwagami)
Przepis dodany do akcji:
Artykuł Karjalanpiirakat – żytnie pieczone pierogi z Karelii pochodzi z serwisu Chleb Pod Grapą.