Zdjęcie : lifeofpix.com
Rebeka pojawiła się w Macondo po stracie rodziców i została przygarniana przez rodzinę Buendia. Sierota z czasem wyjawia, że jej rodzice zmarli w wyniku bezsenności, a sama niestety też cierpi na brak snu. Poza tym jej trauma objawia się w ssaniu kciuka, zjadaniu tynku ze ścian oraz mokrej ziemi z podwórka. Proceder prowadziła ukradkiem i odkładała „żywność” na potem. Urszula Buendia postanawia pomóc dziewczynce i aplikuje jej kuracje w postaci soku pomarańczowego z rabarbarem odstawianego na noc poza domem i pitego na czczo. Urszula wierzy, że smak cierpki i gorzki oduczy Rebekę „dziwnych” zachowań. Z czasem Rebeka zaniechała (na jakiś czas) swoich praktyk, a powracała do nich w sytuacjach dla siebie kryzysowych. Urszula i Rebeka są jednymi z bohaterek „Stu lat samotności” Gabriela Garcii Marquez’a.
Po raz pierwszy sięgnęłam po tego autora w momencie, gdy dowiedziałam się o jego śmierci. Chciałam nadrobić dotychczasową ignorancję. Potem przyszedł czas na "Miłość w czasach zarazy" czytaną na zajęcia z literatury. Powieść fabularnie pokręcona i pełna niezwykłości.
Jakkolwiek dziwne były zwyczaje kulinarne Rebeki o tyle z pomocą mógłby pospieszyć jeden z numerów KukBuka. Tam wśród propozycji piknikowych znajduje się jadalna ziemia. Z pewnością bezpieczna dla organizmu, gdyż w skład wchodzą migdały, czarny ryż, kakao, orzechy laskowe i rodzynki. W prawdzie Rebeka lubiła chrzęst skorup ślimaków pod zębami lub ziarnistość gleby, ale jadalna ziemia byłaby zdecydowanie zdrowszą opcją. A Urszula Buendia mogłaby być wdzięczna, gdyby znała ten przepis.
Ziemia jadalna
(Kukbuk numer 8, 2 porcje)
200 g migdałów bez skórki
Migdały obieramy ze skórki, a następnie namaczamy przez noc w zimnej wodzie (zanurzone w całości). Następnie odlewamy wodę z migdałów (będzie miała kolor, wykorzystamy ją do gotowania ryżu). W odpowiednio dużym garnku zagotowujemy ryż w 600 ml wody (tej z migdałów z dodatkiem kranówki). Dodajemy kakao i łyżeczkę soli. Kiedy ryż się ugotuje (ale nie rozgotuje) i wchłonie całą wodę, zdejmujemy go z ognia i dokładnie mieszamy. Migdały, orzechy laskowe i rodzynki drobno mielimy. Mieszamy bakalie z ryżem. Wysypujemy masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i rozprowadzamy ją równomiernie. Nastawiamy piekarnik na 60-70 stopni i suszymy ziemię jadalną około 5 godzin, od czasu do czasu mieszając, aby równomiernie wyschła. Następnie umieszczamy ziemię w mikserze i mielimy drobno (ale nie na pył). Pamiętajmy, aby nie wysuszyć masy całkowicie, powinna być lekko wilgotna. Do zmiksowanej ziemi dodajemy odrobinę soli, aby podkreślić smak. Możemy podawać ją ze świeżymi kiełkami lub jadalnymi kwiatami.