Lato to pracowity dla mnie czas , poświęcam sporo czasu na robienie przetworów na zimę. Ale zimą cieszy mnie gdy idę do spiżarni i wyciągam słoik z domową pachnącą konfiturą. Konfitura i frużelina są znakomitym nadzieniem do naleśników, gofrów czy ciast.
Konfitura z wiśni
Składniki
2 kg wiśni
2 kg cukru
szklanka wody
Sposób przygotowania
1. Wiśnie umyć i wydrylować Z wody i cukru ugotować syrop i dodać wiśnie. Gotować na małym ogniu około 30 minut w tym czasie wiśni nie mieszać łyżką tylko delikatnie poruszając kolistymi ruchami potrząsać garnkiem. Wiśnie zostawić do całkowitego ostygnięcia następnie znowu gotować około 30 minut. Wiśnie odstawić do ostygnięcia a na samym końcu gotować 30 minut. Gorącą konfiturę przełożyć do suchych i czystych słoików. Odwrócić do góry dnem aby słoiki się zassały.
Wiśnie w syropie
1 kg wiśni
1 l wody
2 szklanki cukru
Sposób przygotowania
1Wiśnie umyć, odcedzić na durszlaku i włożyć do umytych i suchych słoików. Wodę ugotować z cukrem i ostudzić. Wiśnie zalać zalewą i zakręcić słoiki. Na dno garnka włożyć bawełnianą ściereczkę, ułożyć słoiki, zalać wodą do 3/4 wysokości słoika i pasteryzować 10 minut od momentu zawrzenia wody. Słoiki odwrócić do góry dnem.
Frużelina wiśniowa
1 kg wiśni
szklanka cukru
4 łyżki mąki ziemniaczanej
2 szklanki wody+6 łyżek
Sposób przygotowania
1. Wiśnie umyć wydrylować i zalać dwiema szklankami wody, wsypać cukier i zagotować. Gotować około 10 minut, w tym czasie mąkę ziemniaczaną rozrobić w 6 łyżkach wody, dolać kilka łyżek gorącego soku z wiśni i wlać do wrzącego wywaru. Zdjąć z ognia i dokładnie mieszać aż wiśnie zaczną gęstnieć. Gorącą frużelinę przekładać do suchych słoików, zakręcić i od razu odwrócić do góry dnem. Zostawić do całkowitego wystudzenia.