Cześć =) W moim krótkim opisie kulinarnym chciałbym napisać kilka słów o okoniu oraz o gotowaniu na parze.
Okonie zamieszkują zarówno wody śródlądowe, jak i występują w Bałtyku. Nie jest to ryba trudna do złowienia (jest jej dużo w sklepach), ale za to jest dosyć trudna w oprawieniu, zwłaszcza jeśli chodzi o oczyszczenie jej z łusek. Jest jednak na to pewien sposób, którego nauczył mnie wujek Heniek, który jest wędkarzem. Przed skrobaniem należy okonia zanurzyć w gotującej się wodzie. Długość parzenia zależy od wielkości ryby. Należy chwycić okonia za tylną płetwę i przytrzymać we wrzątku od 3 do 5 sekund. Następnie zabieramy się do skrobania, a łuska schodzi jak z uklejki. Bardzo ważne jest, aby nie przetrzymać ryby w gorącej wodzie, ponieważ razem z łuskami zdejmiemy skórę.
Gotowanie na parze jest najzdrowszą formą obróbki termicznej. Produkty przygotowywane w parowarze zachowują witaminy i składniki mineralne, które ulegają wypłukiwaniu podczas np. tradycyjnego gotowania. Dostarczamy w ten sposób naszemu organizmowi więcej składników odżywczych. Gotowanie tą metodą pozwala na zachowanie naturalności smaku, koloru i konsystencji przyrządzanych dań. Najważniejszą zaletą takiego gotowania jest maksymalne ograniczenie utraty witamin i mikroelementów, która przy tradycyjnym gotowaniu jest bardzo duża.
Głównymi atutami gotowania na parze są: lekkostrawność, mniejsze straty substancji odżywczych, szybkie zmiękczanie tkanek produktu, niewielka zawartość tłuszczu.
Zapraszam wszystkich do samodzielnego przygotowania okonia w taki sposób, ponieważ naprawdę warto!
Potrzebne będą (na 2 porcje)
- 2 okonie (w tym przypadku użyłem okonia morskiego)
- ulubione mrożone warzywa (w tym przypadku użyłem mieszankę warzyw, na którą składały się: marchew, fasolka szparagowa, ziemniaki, kukurydza, papryka, cebula, brokuły)
- sól, pieprz
- zioła prowansalskie
Sposób wykonania:
1) Okonie chwytamy za ogon, zanurzamy na około 3 sekundy we wrzątku, oczyszczamy z łusek, myjemy i osuszamy.
2) Ryby przyprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
3) Ryby i warzywa umieszczamy w parowarze, w osobnych kieszeniach i parujemy przez około 25-30 minut.
Smacznego =)