Przepyszne! Wpadłam na pomysł zrobienia większej ilości pierogów (z soczewicą, z soczewicą i pieczarkami i z kurczakiem z zupy i warzywami) i zamrożenia, by ratowały mnie w zabieganym czasie w okresie sesji. Na początku gdy zrobiłam farsz, nie za bardzo mi smakował, po ugotowaniu pierogów było już lepiej, a po odsmażeniu ich następnego dnia ''na spróbowanie'' na łyżce oliwy byłam zachwycona! Wszystkie trzy rodzaje pierogów odsmażone smakują o niebo lepiej! Są chrupiące, mają pyszny, pełnoziarnisty smak. Ze względu na to, że ciasto jest razowe, wałkowałam je na troszkę grubsze plastry niż normalne pszenne ciasto z mąki oczyszczonej. Żaden pieróg się nie rozkleił w czasie gotowania. Z podanych składników powinno wyjść około 50 pierogów.
Wartość kaloryczna jednego pieroga: 37,3kcalBiałko: 1,9gTłuszcze: 0,7gWęglowodany: 5,4gSkładniki na ciasto:
- 300g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 1 łyżka oliwy
- 1 jajko
- szczypta soli
- woda (ilość zależy od rodzaju i firmy użytej mąki, należy wziąć taką objętość, by możliwe było zagniecenie gładkiego ciasta)
Składniki na farsz:
- szklanka zielonej soczewicy (przed ugotowaniem)
- 300g obranych, świeżych pieczarek
- 2 czerwone cebule średniej wielkości
- 2 ząbki czosnku
- jajko
- sól, pieprz, majeranek
- łyżka tłuszczu, np oliwy czy oleju kokosowego
Soczewicę około 30 minut przed ugotowaniem namoczyć w wodzie i pozostawić, by napęczniała. Potem ugotować ją w osolonej wodzie (około 2 szklanek wody na 1 szklankę soczewicy) tak, by powstała papka, ja swoją gotowałam około 40-50 minut. Pieczarki pokroić, cebulę drobno posiekać. Tłuszcz rozgrzać na patelni, wrzucić na niego przeciśnięty przez praskę czosnek, następnie dorzucić pieczarki i cebulę, podsmażyć i odparować wodę, która ''wyszła'' z pieczarek. Gdy nie będzie już wody, należy dodać ugotowaną soczewicę, doprawić do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Jak farsz ostygnie, to dodać jajko i dokładnie wymieszać.
Ciasto należy przygotować (najlepiej bezpośrednio przed wałkowaniem) mieszając wszystkie podane wyżej składniki, rozwałkować na dowolną grubość (najlepiej nie za grubo, bo ciasto pełnoziarniste jest dość twarde), łyżką nakładać farsz i zaklejać, układać na ściereczce. Gdy zużyjemy cały farsz, należy zagotować wodę z dodatkiem soli i łyżki oliwy, wrzucać po około 8 pierogów do garnka i gotować około 5 minut od momentu, gdy pierogi wypłyną na powierzchnię wody. Wyciągać łopatką na talerz. Można podawać na przykład z sosem grzybowym.