Knedle to jedna z potraw, które uwielbiam, zwłaszcza, gdy jest sezon na truskawki lub pyszne węgierki – z dodatkiem tych owoców moim zdaniem smakują wyśmienicie. Zawsze jednak spotykam się z wersją polską, w której dodatek ziemniaków jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli muszę to zjem takie kluski, bo także są smaczne, dla mnie jednak smakują jak kopytka z owocami, co jest ich głównym minusem. Zdecydowanie jeśli mowa o ziemniakach to w połączeniu z mięsem. U mnie w domu już od lat takich klusek się nie robi, od momentu, gdy kilkanaście lat temu moja mama przywiozła od rodziny z Czeskich Budziejowic przepis na czeskie knedle, o których mowa w dzisiejszym przepisie. Dla mnie są one zdecydowanie numerem 1, smakują bardzo dobrze na ciepło jak i na zimno, po ostygnięciu nie szarzeją, co czyni u mnie dodatkowy plus. Wiele osób po ich spróbowaniu, odstawiło knedle z ziemniakami do tzw. lamusa. Zdecydowanie zachęcam do wypróbowania
Z czym podawać? Oczywiście tak jak te, które są wszystkim znane: bardzo dobrze smakują podane z ugotowaną słodką kapustą oraz okraszone bułką tartą przyrumienioną na maśle. Ja nie przepadam za wszelkimi okrasami, dlatego u mnie podane jedynie z kapustą z pomidorami.
Składniki (ok. 30 sztuk):
- 1 litr mleka 3,2%
- niecały kilogram mąki krupczatki
- 1 jajko
- dojrzałe, wypestkowane śliwki węgierki
- sól
- 1 łyżeczka cynamonu
- 4 łyżki cukru
Sposób przygotowania:
- Śliwki umyć i wypestkować.
- W małej miseczce wymieszać 4 łyżki cukru z łyżeczką cynamonu.
- Do gotującego się mleka dodać szczyptę soli, następnie sypać mąkę krupczatkę cały czas mieszając, do momentu, aż ciasto nie zacznie odchodzić od łyżki. Pozostawić w garnku do ostygnięcia.
- Wystudzone ciasto wyłożyć na blat/stolnicę, dodać do niego 1 jajko i podsypać nieco krupczatką. Dokładnie zagnieść ciasto.
- Ciasto podzielić na 3 części, z każdej uformować gruby wałek, który pokroić na kilkucentymetrowe kawałki, w zależności od wielkości śliwek.
- Każdy kawałek ciasta spłaszczyć dłonią, na środku położyć śliwkę, nasypać niewielką ilość cukrowo – cynamonowej mieszanki i zawijając śliwkę w ciasto uformować kulę. Należy zwrócić uwagę, aby brzegi były dokładnie zlepione. Każdą kulę obtoczyć lekko w mące.
- Knedle wrzucać partiami na osolony wrzątek i gotować ok. 4-5 minut od chwili wypłynięcia.
Smacznego!