Oj zbliżają się święta... i to nie dlatego, że czuć wiosnę czyli tulipany, narcyzy i inne piękne kwiatki, a widać to za sprawą mazurków i babek, które prezentujecie na swoich blogach :) Nie możemy zostawać w tyle i pokazujemy Wam naszą wariacje świątecznego ciacha, czyli jagielnik z zajączkiem niespodzianką ;) Co ciekawe ciacho powstało już w połowie lutego (!) ale na pewno powtórzymy je aby móc się nim delektować w czasie Wielkiejnocy :)
Składniki:
Spód
-30g mąki kasztanowej
-50g mąki gryczanej
-1 łyżka kakao
-50ml ciepłego napoju roślinnego
-40g ksylitolu
-1 łyżka oleju kokosowego
Masa jaglana
-150g kaszy jaglanej
-0,5l napoju roślinnego (u nas ryżowe, może być inne roślinne lub mleko)
- ½ szkl. ksylitolu
-śmietanka z jednej puszki mleka kokosowego
-2-3 łyżeczki pasty waniliowej
Zajączki
-130g masła orzechowego (u nas bez soli i cukru od Primavika)
-80g daktyli
-3 łyżki kakao
-80g mąki kokosowej
-100ml ciepłej wody
-3 łyżki oleju kokosowego
-ksylitol (w ilości jaka będzie odpowiadała)
SPÓD
Wszystkie suche składniki wymieszać/przesiać aby nie było grudek. W bardzo ciepłym napoju roślinnym roztopić olej kokosowy i ksylitol. Połączyć suche składniki z mokrymi. Jeśli ciasto jest zbyt suche dolać jeszcze trochę napoju do uzyskania ciasta gęstego i lepkiego. Wylać je do keksówki i piec w 180’C ok 15 minut.
ZAJĄCZKI
Daktyle zalać gorącą wodą i odstawić na 30 minut. Odcedzone daktyle zblendować wraz z masłem orzechowym, roztopionym olejem, ciepłą wodą. Dodać mąkę kokosową oraz kakao i wszystko dokładnie wymieszać/zagnieść. Najlepiej zrobić to przy pomocy miksera lub robota kuchennego. Teraz warto spróbować masy i dodać odpowiednią ilość ksylitolu. Gotową masę wyłożyć łyżką do keksówki z folią aluminiową (masa ma być tak wysoka jak wybrana foremka). Ugnieść mokrą łyżką i wstawić do zamrażarki na 1-2 godziny. Gdy stwardnieje, odpowiednią foremką zanurzoną w gorącej wodzie wycinać kształty. Wszystkie zajączki ułożyć na sobie i docisnąć aby się posklejały (jeśli jakieś części np. uszy nam nie wyjdą z foremki to trzeba je dolepić :P). Jeśli zostało dość dużo resztek, należy je znów zagnieść i można wykroić następne zajączki. Uformować dwie wieżyczki i wstawić do lodówki aby znów stwardniały.
 |
| kliknij aby powiększyć |
MASA JAGLANA
Kaszę jaglaną przesypać do miseczki i kilkakrotnie zalać wodą i przecedzać przez sitko. Następnie powtórzyć tą czynność jeszcze kilka razy wodą gorącą, po to aby pozbyć się goryczki. Napój roślinny zagotować. Wsypać przepłukaną kaszę i gotować do wchłonięcia płynów. Pod koniec dodać ksylitol oraz pastę waniliową (można spróbować i ewentualnie dodać więcej ksylitolu). Gdy kasza już będzie miękka a płynów jeszcze trochę zostało, przykryć garnek i zostawić na 15-20 minut, kasza wpije resztę napoju i będzie jeszcze bardziej miękka. Gdy tak się stanie, odkryć garnek i poczekać aż odparuje. Następnie dodać śmietankę powstałą ze schłodzonej puszki mleka kokosowego (stałą część) i całość zmiksować ręcznym blenderem na gładką masę.
Na spód wyłożyć trochę masy, następnie wieżyczki z zajączków i dokładnie przykryć je resztą masy. Całość piec w 170’C ok 30 minut. Po wystudzeniu wstawić ciacho do lodówki najlepiej na całą noc.
Uwaga!: Kroić dobrze schłodzone ostrym nożem.
