Dzisiejszy wpis jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze to trzechsetny post na blogu, po drugie-jest to post, w którym zdradzam Wam patent na najlepsze pierogi na świecie. To z tego przepisu zostały przygotowane pierogi, którymi przed jedenastu laty przekonał mnie do siebie Pan Biedronek (potwierdzając tym samym teorię, że droga do serca biegnie przez żołądek ;)).
Recepturę zdobyłam od mojej osobistej mistrzyni tradycyjnych dań kuchni polskiej. Nie było łatwo przełożyć go na tekst nadający się do publikacji, bo na każde pytanie z cyklu "Mamo, ile kapusty/cebuli/ grzybów dodajesz do farszu?" otrzymywałam odpowiedź "NA OKO". Na szczęście metodą prób i błędów udało mi się dookreślić to mamine "oko" ;)
Pierogi przeszły próbę konsystencji i smaku, otrzymałam zezwolenie na publikację a Wy tym samym dostaliście niepowtarzalną szansę na przygotowanie najlepszych na świecie pierogów z kapustą i grzybami!
POZIOM TRUDNOŚCI: proste
CZAS PRZYGOTOWANIA: 4 godziny
POTRZEBNE BĘDĄ:
- duży garnek
- wałek lub wałkowarka ( wchodząca w skład zestawu do robienia makaronu)
- patelnia
- maszynka do mielenia mięsa z sitkiem o największych oczkach
- miska
- szklanka
SKŁADNIKI:
CIASTO
- 0,5 kg mąki
- 1 jajko rozmącone w 2 łyżkach letniej wody
- około 1 szklanki ciepłej wody
- 1 łyżeczka soli
FARSZ
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- 3 szklanki wody
- słoik suszonych grzybów o pojemności około 0,8-1 litra
- 4 średnie, drobno posiekane cebule
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- sól, pieprz
SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA:
- Najpierw przygotowujemy farsz: grzyby umieszczamy w garnku, zalewamy 1 szklanką ciepłej wody i odkładamy na godzinę.
- Po tym czasie dolewamy 2 szklanki wody, dodajemy kapustę a następnie całość gotujemy około 45 minut do godziny (kapusta musi być al dente- nie za miękka, nie za twarda).
- Tak przygotowaną kapustę odstawiamy do wystygnięcia.
- W tym czasie na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i podsmażamy na niej posiekaną cebulę.
- Po tym czasie kapustę z grzybami bardzo dokładnie odsączamy z wody i mocno odciskamy, a następnie mielimy ją w maszynce (z sitkiem o największych oczkach).
- Do zmielonej kapusty i grzybów dodajemy podsmażoną cebulę, całość dokładnie mieszamy i przyprawiamy solą i pieprzem.
- Gdy farsz jest gotowy- możemy zająć się ciastem.
- W misce umieszczamy mąkę, jajko, sól i przygotowujemy ciasto na pierogi i wyrabiamy aż będzie miękkie i elastyczne. W miarę potrzeby dolewamy ciepłej wody (szklanka wody podana w przepisie może, ale nie musi się Wam przydać- wszystko zależy od mąki- czasem w celu uzyskania elastycznego ciasta wystarczy, jeśli dodacie 2 łyżki wody, niekiedy ciasto będzie wymagać więcej wody).
- Ciasto dzielimy na kilka części- każdą rozwałkujemy na grubość około 2 mm (pozostałą część ciasta przykrywając ściereczką) , szklanką wykrawamy pierogi, nakładamy farsz, dokładnie zlepiamy.
- W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem oliwy. Do wrzącej wody wrzucamy gotowe pierogi. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnię, czekamy około 3 minut przed ich wyjęciem.
- Gotowe pierogi możecie przed podaniem podsmażyć na patelni.
WŁALA :)