Czym jest witamina D3?To prekursorka hormonów steroidowych, rozpuszczalna w tłuszczach. Znana z tego, że wspiera nasz układ kostny, m. in. dlatego, że przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i fosforu we krwi.
Kto jest narażony na niedobór D3?1.
Osoby z chorobami autoimmunologicznymi (np. Hashimoto). Witamina D3 balansuje ramiona naszego układu odpornościowego, a także reguluje wydzielanie insuliny stabilizując poziom cukru we krwi
[źródło].
2.
Osoby z problemami trawiennymi: zaparciami, biegunkami, wzdęciami, itp, -zespołem jelita drażliwego - źle pracujące jelita słabo przyswajają
wszystkie witaminy i minerały.
3. Osoby otyłe. Komórki tłuszczowe "zabierają" witaminę D3.
4. Osoby, które jedzą za mało tłuszczu lub źle go trawią (m. in. przez źle pracującą wątrobę)
Jakie są objawy niedoboru witaminy D3? -depresja
-zmęczenie
-apatia
-skłonność do infekcji
-silny atak autoimmunologiczny
-problemy ze wzrokiem
-choroby układu kostnego
Dlaczego warto zbadać jej poziom?Liczne badania wskazują, że w naszej szerokości geograficznej, w okresie jesienno zimowym, ekspozycja na słońce nie wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie, stąd pojawiają się liczne niedobory. Co więcej, jesteśmy przekonani, że tłuszcz powoduje tycie, dlatego unikamy wszystkiego co tłuste- tłuste ryby, mięso, masło, śmietana, awokado, kokos, a to właśnie w tłustych pokarmach znajduje się witamina D3 i jest on koniecznie potrzebny do przyswojenia witaminy D3 (jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach).
Jak zbadać poziom witaminy D3?Wykonując oznaczenie substancji zwanej
25(OH)D. Zakres norm wynosi 30 - 100 ng/ml, a jej idealny poziom waha się między 60-80 ng/ml.Witamina D3 wytwarzana jest także w naszym organizmie podczas ekspozycji na słońce w okresie letnim (proces fotolizy). Jeśli mamy niedobór konieczna jest suplementacja, ponieważ naturalnymi sposobami (ekspozycja na słońce, tłuste ryby, tran) poziom witaminy D3 podnosi się bardzo powoli. W przypadku niedoboru badanie warto powtarzać co 3 - 6 miesięcy (po uprzednim odstawieniu suplementu na okres 2-3 tygodni, w przeciwnym wypadku badanie będzie przekłamane), a kiedy poziom jest w normie wystarczy raz w roku, mniej więcej w kwietniu, kiedy poziom witaminy D3 jest najniższy.
Jaki suplement wybrać?Jak najbardziej naturalny, D3 najlepiej w formie cholekalcyferolu, rozpuszczonego w tłuszczu, np. w oliwie z oliwek (extra virgin) + otoczka kapsułki (żelatyna, gliceryna, woda). Suplement nie powinien zawierać dodatku barwników, aromatów, polepszaczy smaku, cukrów, glutenu, laktozy.
Ja w okresie zimowym przy poziomie witaminy D3 ok 65 ng/ml przyjmowałam vitamin D z Healthy Origins, dla utrzymania poziomu (w okresie letnim rezygnuję z dodatkowej suplementacji):
Niestety w polskich aptekach ciężko dostać konkretne dawki witaminy D3 (w przypadku niedoboru stosuje się dawki ponad 5 000 IU), dlatego polecam poszukać w aptekach i sklepach internetowych takich jak
[iherb.com]. Osoby z niedoborem powinny przyjmować suplement cały rok. Osoby po 60 roku życia również powinny przyjmować witaminę D3 profilaktycznie przez cały rok, ponieważ wraz z wiekiem zdolność do syntezy przez skórę maleje.