Sernik na zimno to klasyka sama w sobie: kruchy spód, aksamitna masa i delikatny smak. Nie znam dziecka, które nie przepadałoby za takimi słodkościami. Choć nie trzeba szukać wśród dzieci, bo dorośli okazują się równie wielkimi łakomczuchami!
Tylko...sernik bez sera? Hmm...właściwie, czemu nie!
I tak powstał mój "serniczek", nie ryżniczek, nie tofurniczek, czy nerkowniczek, tylko właśnie "serniczek". A że bez mleka? Cóż... zapewniam Was, że nikt się nie połapie ;)
Ilość porcji: ok. 24 kawałki
Czas przygotowania: pół dnia (z czasem oczekiwania na tężenie)
Potrzebne narzędzia: forma do pieczenia (ok. 24x28cm), blender/mikser, papier do pieczenia
kruchy spód - masa bananowa - masa biała - masa malinowa - wiórki czekoladowe
Kruchy spódSkładniki:- 90g mąki jaglanej
- 150g mąki kukurydzianej
- 55g mąki kokosowej
- 120g mąki ziemniaczanej
- 70g zmielonych migdałów
- 140g cukru
- 250g margaryny bezmlecznej
- 2 jajka
Wykonanie:Mąki mieszamy razem w misce, dodajemy zmielone migdały, cukier, wbijamy jajka i podzieloną na kawałki margarynę. Następnie wszystko razem ucieramy aż do powstania jednolitej masy.
Ciasto delikatnie spłaszczamy, wkładamy do worka lub owijamy folią aluminiową i wkładamy do lodówki na ok. 1,5 godziny (lub do zamrażalnika na 30 minut). Po tym czasie ciasto wyciągamy i rozprowadzamy palcami na dnie formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy ok. 20-25 minut (aż spód będzie delikatnie zarumieniony) w temperaturze 180˚C.
Po pieczeniu odstawiamy do ostygnięcia.
Masa bananowa
Składniki:- 5 dojrzałych bananów (ok. 575g)
- 2 szklanki mleka roślinnego
- 7 łyżeczek żelatyny rozpuszczone w 0,5 szklanki wrzątku
+ ok. 190g malin
Wykonanie:Banany i mleko miksujemy na jednolitą masę. Po delikatnym ostudzeniu roztworu żelatyny dodajemy ją do koktajlu bananowego, cały czas mieszając. Następnie odstawiamy masę bananową na bok (lub do lodówki, aby było szybciej) aż zacznie tężeć. Przelewamy ją na ostudzony spód i rozprowadzamy równomiernie szpatułką.
Wierzch masy bananowej obsypujemy równomiernie malinami.
Wkładamy do lodówki do stężenia.
Masa białaSkładniki:- 428g mleka kokosowego w formie stałej (bądź prawie stałej)
- 4 łyżki cukru pudru
- 5 łyżeczek żelatyny rozpuszczone w 0,5 szklanki wrzątku
Wykonanie:Mleko zmiksować z cukrem pudrem, następnie wlewać ostrożnie ostudzony roztwór żelatyny, cały czas miksując. Odstawić na bok. Gdy będzie tężeć wlać na stężałą masę bananową. I wstawić do lodówki.
Masa malinowaSkładniki:- 520g malin + garść malin do posypania masy białej
- 1,5 szklanki mleka roślinnego
- 4 łyżki cukru pudru (jeżeli lubicie słodsze ciasta tę ilość można zwiększyć)
- 7 łyżeczek żelatyny rozpuszczone w 0,5 szklanki wrzątku
+ ok. 6 startych kostek gorzkiej, bezglutenowej czekolady
Wykonanie:Maliny miksujemy wraz z mlekiem roślinnym i cukrem pudrem. Następnie dodajemy ostudzony roztwór żelatyny, cały czas miksując. Odstawiamy na bok. Gdy zacznie tężeć wlewamy na wierzch masy białej posypanej malinami.
Masę malinową posypujemy wiórkami z gorzkiej czekolady.
Odstawiamy całość do stężenia do lodówki, przynajmniej na kilka godzin.
UWAGI:- uważać na temperaturę roztworu żelatyny, gdy wlejemy za ciepłą to mogą się zrobić grudki
- zanim wlejemy kolejną warstwę, należy upewnić się, że wcześniejsza warstwa wystarczająco stężała, inaczej się wymieszają
- należy dokładnie rozprowadzić masy do krawędzi formy, aby nawet na bokach były widoczne warstwy, inaczej górne masy mogą zapełnić pustą przestrzeń przy krawędziach formy
- należy przechowywać ciasto w lodówce (najlepiej przykryte folią aluminiową lub w szczelnym pojemniku, aby nie pochłaniało zapachów z lodówki), szczególnie podczas upałów (również lepiej wyciągać mniejszą ilość kawałków, a częściej, aby pozostało w odpowiedniej konsystencji)
- jeżeli przygotowujemy je na przyjęcie najlepiej jest go zrobić na świeżo, ponieważ masa bananowa dosyć szybko ciemnieje (można spróbować dodać do niej odrobinę soku z cytryny, natomiast trzeba się liczyć z modyfikacją smaku). Samo ciemnienie nie zmienia smaku, a jedynie wygląd zewnętrzny.