Dzisiaj u nas motylkowo :) Chcemy na siłę poczuć wiosnę zwłaszcza, że pogoda za oknem przez ostatnie kilka dni krótko mówiąc nie rozpieszczała.
Zastanawiamy się też czy by tak Pandy miałyby się pojawić na instagramie. Tylko czy my znajdziemy czas na kolejny portal? Hmm, co sądzicie, opłaca się mieć tam konto?
Składniki:
Muffiny (8-10 szt.)
-180g mąki ryżowej
-60g mąki z tapioki
-60g mąki kukurydzianej
-100 g ksylitolu
-2 jajka
-250g jogurtu naturalnego (u nas bez laktozy)
-90 g oleju kokosowego (w temp. pokojowej)
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem jaglano-waniliowy
-75g kaszy jaglanej
-1 szkl. napoju roślinnego (lub mleka)
-1 łyżeczka pasty waniliowej
-ksylitol
-2-3 łyżki śmietanki kokosowej (lub jogurtu greckiego)
Ciasteczka serduszka
-110g mąki gryczanej
-80g mąki kasztanowej
-60g ksylitolu
-60g masła orzechowego bez soli i cukru
-60g oleju kokosowego (lub masła)
-2 płaskie łyżeczki cynamonu
-2 małe jajka
- ½ łyżeczki sody
CIASTECZKA
W kąpieli wodnej (lub w mikrofali) rozpuścić olej/masło i ksylitol. W misce wymieszać mąkę gryczaną i mąkę kasztanową, cynamon oraz sodę. Do suchych składników dodać masło orzechowe, rozpuszczony tłuszcz ze słodem. Rozbić jajka, roztrzepać widelcem i dodać do masy. Wyrobić ciasto. Wstawić je na ok 1 godz. do lodówki. Ciasto rozwałkować między dwoma foliami (np. reklamówka jednorazowa) i wycinać serduszka. Przełożyć je na blachę przykrytą papierem do pieczenia. Piec w 170’C ok 10 minut, zależnie od grubości (najlepiej wyciągnąć kiedy brzegi już się bardzo rumienią). Pozostawić do całkowitego wystudzenia.
MUFFINY
Suche składniki połączyć z mokrymi. Muffiny piec w 180’ ok 30 minut.
KREM JAGLANO-WANILIOWY
Kaszę 3 razy przepłukać we wrzątku, następnie czynności powtórzyć z wodą ciepłą. Zagotować ją w szklance płynu, przykryć garnuszek i gotować do miękkości na małym ogniu (tak długo aż wchłonie cały płyn). Mniej więcej w połowie gotowania po przykryciem dodać wanilię i ksylitol. Po ugotowaniu, kaszę odkryć i gdy odparuje oraz ostygnie dodać śmietankę/jogurt i blendować na gładką masę.
Masą udekorować muffiny, serduszka delikatnie przyciąć na rogu i wbić w jaglany krem.
Uwaga!: Muffinki są bez glutenu dlatego obsuszają się delikatnie gdy długo stoją w nie zamkniętym pojemniku. Najlepiej smakują gdy są jeszcze ciepłe a na drugi dzień zawsze można je trochę podgrzać (ale gdy nie mają kremu).