Ostatni torcik szpinakowy z wtopionymi w biszkopt pandami zachęcił nas do dalszego eksperymentowania z tą sztuką zdobienia. Tym razem padło na roladkę, która przez wzgląd na rozmiar biszkoptu zawsze wychodzi nam rurką bez ślimaczka w środku... Ale to nawet lepiej bo jest więcej miejsca na nadzienie! ;) Biszkopt ryżowy jest delikatny i wilgotny a krem truskawkowo-jaglany z dodatkiem domowej truskawkowej konfitury świetnie z nim współgra :) Oczywiście świeże owoce oraz urocze pandki to niezbędny estetyczny element :D To nie takie trudne jak się wydaje! ;)
P.S. Tak jak już na fb pisałyśmy mamy teraz przed sobą dwa tygodnie praktyk z czego Monika wyjeżdża zrobić je w Kudowie. Także może nas być trochę mniej na blogach i fb ale obiecujemy, że wszystko nadrobimy ;)
Składniki:
Pandki
-1 małe jajko
-łyżeczka ksylitolu
-gorzkie kakao
Biszkopt ryżowy (A4: 21x30cm)
-3 jajka
-1 białko
-90g ksylitolu
-80g mąki ryżowej
-20g skrobi (u nas z tapioki)
-5 łyżek oleju (u nas rzepakowy)
Krem truskawkowy
-150g kaszy jaglanej
-2,5 szkl. napoju ryżowego/mleka kokosowego (lub mleka o obniżonej zawartości laktozy)
-ksylitol lub inna substancja słodząca (według indywidualnych preferencji)
-200g truskawek
Dodatkowo
-dżem truskawkowy (u nas świeży domowej roboty :D)
-truskawki (do ozdoby)
-krem: jogurt grecki/ serek/ śmietanka kokosowa (do ozdoby)
PANDKI
Jajko w całość ubić na kogel-mogel z ksylitolem, następnie dodawać kakao partiami i mieszać. Dodać tyle aby uzyskać konsystencje gęstego ciasta ale lejącego. Masę przełożyć do sztywnego woreczka foliowego, uciąć delikatnie róg i obrysować kontury. Wstawić pandki na 2 minuty do piekarnika i piec w 150’C.
 |
| kliknij aby powiększyć |
BISZKOPT RYŻOWY
Białka oddzielić od żółtek i ubić w dużej misce na sztywną pianę (z odrobiną soli). Pod koniec ubijania dodawać stopniowo ksylitol i miksować do jego rozpuszczenia. Nadal ubijając dodawać po jednym żółtku (po każdym chwilę miksując). Następnie dodawać po łyżce oleju i również miksować ale na najniższych obrotach. Obie mąki wymieszać i przesiać stopniowo przez sitko do masy jajecznej. Wymieszać delikatnie łyżką do uzyskania gładkiego ciasta bez grudek. Wlać ciasto na upieczone pandki i piec przez około 15-20 minut w temperaturze 160’C (można sprawdzić czy ciasto się dopiekło przy pomocy patyczka). Po upieczeniu, wyjąć biszkopt z piekarnika, wyciągnąć go delikatnie z blachy chwytając za papier i ułożyć na ręczniku. Przy jego pomocy delikatnie zwijać biszkopt w roladę. Taki rulon zostawić do ostudzenia.
 |
| kliknij aby powiększyć |
KREM TRUSKAWKOWY
Kaszę wypłukać starannie w gorącej wodzie aby pozbyć się goryczki. Płyny wlać do garnuszka i zagotować. Dodać kasze i gotować na małym ogniu do miękkości i do wchłonięcia większości płynów. Następnie dodać ksylitol, wszystko wymieszać i zostawić pod przykryciem (już nie gotować). Gdy masa przestygnie wszystko zblendować razem z truskawkami.
Uwaga!: Masa nie może być zbyt luźna, bo rolada nie zachowa kształtu.
Roladę delikatnie nieco odwinąć i zdjąć papier. Pod spód również włożyć papier (może być ten na którym się piekła). Posmarować od środka dżemem oraz masą. Biszkopt zawinąć pomagając sobie papierem, nadmiar kremu, który się wyciska należy zebrać a całość pozostawić w tym papierze aby rolada się nie rozjechała . Tak zabezpieczoną roladę wstawić na kilka godzin do lodówki (u nas na całą noc).