Już za tydzień święto zakochanych! Pamiętacie zeszłoroczny tort z serduszkiem? Cały rok utrzymuje się wśród popularnych postów. Wiele razy pytaliście jak wykonać owe serduszko, dlatego w tym roku postanowiłyśmy przybliżyć Wam ten sposób, jednak w innej odsłonie. My kochamy nasze pandy, dlatego tort jest zrobiony z myślą o nich, Wy możecie na nim umieścić imię ukochanej osoby i gotowe ;) P.S. Musimy również podziękować naszej kochanej Interendo, która podarowała nam takie śliczne czekoladowe pandy oraz walentynkową czekoladę widoczną na zdjęciach :)
Składniki:
Biszkopt (śr: 18 cm)
-4 duże jajka
-50g mąki kukurydzianej
-40g skrobi kukurydzianej
-30g kakao
-100g ksylitolu
-płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Masa ryżowa
-160g białego ryżu
-1200ml płynu (u nas 500ml napoju migdałowego, 400ml mleka bez laktozy, 300ml wody)
-60g ksylitolu
-śmietanka z jednej puszki mleka kokosowego
-2 łyżeczki agaru + woda po śmietance
Dodatkowo
-krem: jogurt grecki bez laktozy
-czekolada gorzka lub deserowa u nas ze stewią i erytrytolem (do ozdoby)
KREM JOGURTOWY
Jogurt wylać na sitko wyłożone ręcznikiem papierowym. Sitko umieścić w miseczce aby serwatka miała gdzie spływać. Tak przygotowany jogurt włożyć do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc (zdjęcie konstrukcji tutaj)
BISZKOPT I SERDUSZKA
Żółtka oddzielić od białek. Białka miksować ze szczyptą soli do uzyskania sztywnej piany. Następnie dodać ksylitol i ciągle miksować. Dalej po kolei dodać żółtka, ciągle miksując po każdym. Wszystkie mąki wymieszać i przesypać przez sito partiami do ubitych jajek delikatnie mieszając łyżką. Do tortownicy wyłożonej na dnie papierem do pieczenia wlać masę. Biszkopt piec w 180’C ok 30 minut. Po wystudzeniu przekroić na 3 blaty (środkowy ma być najgrubszy!). Najgrubszego znów podzielić na 2 blaty i wyciąć za pomocą wykrawaczki serduszka.
 |
| kliknij aby powiększyć |
MASA RYŻOWA
Ryż ugotować do miękkości (można po ugotowaniu zostawić pod przykryciem aby jeszcze zmiękł lub był nawet lekko rozgotowany). Gdy trochę odparuje dodać śmietankę kokosową, ksylitol i zmiksować ręcznym blenderem na możliwie gładką masę. W małym rondelku rozpuścić agar w ¼ szkl. wody po śmietance kokosowej i zostawić na ok 5 minut. Następnie zagotować znów masę ryżową oraz zawartość rondelka i przelać go do ciepłej masy. Całość ponownie zmiksować.
 |
| kliknij aby powiększyć |
W tortownicy umieścić dolny blat, wylać cienką warstwę masy ryżowej. Następnie ułożyć na niej serduszka jak na zdjęciu (nie da się zrobić to w dokładnym okręgu, będzie trochę kanciaste ale podczas krojenia tego nie widać). Ponownie zalać je masą aby wszystkie były nią przykryte. Na górze ułożyć górny blat, lekko docisnąć i włożyć torcik do lodówki aby masa stężała (u nas był w lodówce całą noc). Później za pomocą noża odciąć boki od formy i zdjąć obręcz tortownicy. Całość udekorować masą jogurtową i czekoladowymi serduszkami (czekoladę rozpuścić w woreczku foliowym, malować kształty na folii, włożyć do lodówki).
Uwaga!: Kształt serduszek podczas krojenia zależy również od struktury biszkoptu. Jeśli biszkopt jest bardzo delikatny, serduszko pod wpływem noża może się troszeczkę kruszyć a jeśli jest bardziej zbity ładnie pozostanie na miejscu. Warto nóż zamoczyć w gorącej wodzie przed krojeniem. Nie martwcie się jeśli nie za każdym razem wyjdzie ładne serduszko, serduszka przed zalaniem masą muszą być ściśle do siebie przełożone, jeśli ktoś chce może je skleić np. kremem czekoladowym :P.