Dziś Pandki obchodzą urodzinki! :) Ale spokojnie! Mimo 23 lat nasza miłość do tych biało-czarnych miśków oraz do słodkości nie osłabła :D Rok temu na urodziny raczyłyśmy Was pandzimi muffinami, jednak w tym roku musiał powstać TORT. Nie byle jaki bo naturalnie zielony (moc szpianku) i z pandami ukrytymi w cieście :D Dodatkowo jaglany-waniliowy krem oraz truskawki spełniają nasze pierwsze marzenie czyli ZJEŚĆ COŚ PYSZNEGO I UROCZEGO :) P.S. Przysięgamy, że szpinak nie jest wyczuwalny! :D
Składniki:
Pandki
-1 jajko
-łyżka ksylitolu
-ok 4 łyżki mąki ryżowej
-2 łyżki kakao
Szpinakowe ciasto (śr: 18cm)
-4 jajka
-200g ksylitolu
-100 ml oleju
-200g mąki ryżowej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia na kamieniu winnym
-120g świeżego szpinaku
Krem jaglano-waniliowy
-60g kaszy jaglanej
- 1 i ½ szkl. napoju ryżowego
-1 łyżeczka pasty waniliowej
-ksylitol
-2-3 łyżki śmietanki kokosowej bądź jogurtu sojowego
Dodatkowo
-świeże truskawki
-dżem truskawkowy
PANDKI
Białko jajka ubić na sztywno z ksylitolem, dodać żółtko i jeszcze chwilę ubijać. Przesiać mąkę ryżową i delikatnie wymieszać całość (ciasto ma być jak najmniej pulchne) . Połowę masy przełożyć do woreczka a do pozostałej części dodać kakao. Na wyrysowanych wcześniej pandach na papierze do pieczenia wyrysować za pomocą uciętego rogu woreczka jasną część pandy. Wstawić je do piekarnika rozgrzanego do 180’C na ok 2 minuty. Po tym czasie wyjąć i tak samo postąpić z ciemnymi częściami pand. Znów włożyć do piekarnika na 2 minuty.
 |
| kliknij aby powiększyć |
SZPINAKOWE CIASTO
Świeży szpinak opłukać i dokładnie odsączyć od wody. Zmiksować go razem z olejem na gładką masę.
Żółtka utrzeć z ksylitolem na kogel-mogel a białka ubić na sztywną pianę wraz z szczyptą soli.
Do żółtek dodać zieloną masę, wymieszać całość i przesiać mąkę wraz z proszkiem do pieczenia, znów całość wymieszać. Zieloną masę delikatnie połączyć z ubitymi białkami. Połowę masy wlać do tortownicy wyłożonej wcześniej upieczonymi pandkami a drugą do drugiej tortownicy. Obie piec w 180’C ok 15-20 minut (zawsze należy sprawdzić ciasto patyczkiem czy jest dopieczone!). Po tym czasie wyciągnąć ciasta i uderzyć nimi oblat aby nie opadły, pozostawić do ostudzenia.
Uwaga!: 1) Nie zdzierać papieru od strony pand jeśli ciasto nie wystygło!
2) Jeśli nie macie dwóch tortownic o tym samym rozmiarze to najpierw należy upiec ten z pandkami, uwolnić go od obręczy za pomocą noża i ostrożnie wyjąć z formy, do której włożyć nowy papier do pieczenia i upiec drugą część ciasta.
3) Szpinakowe ciasto jest dość wilgotne i nie trzeba go później namaczać ale jeśli pieczemy je dzień wcześniej należy trzymać je we worku aby nie obeschły
KREM JAGLANO-WANILIOWY
Kaszę 3 razy przepłukać we wrzątku, następnie czynności powtórzyć z wodą ciepłą. Zagotować ją w napoju ryżowym, przykryć garnuszek i gotować do miękkości na małym ogniu (tak długo aż wchłonie cały płyn). Mniej więcej w połowie gotowania po przykryciem dodać wanilię i ksylitol. Po ugotowaniu, kaszę odkryć i gdy odparuje oraz ostygnie blendowa na gładką masę wraz z śmietanką lub jogurtem.
Szpinakowe ciasta wyrównać nożem jeśli za bardzo urosło. Na pierwszy spód bez pand nałożyć dżem truskawkowy, następnie krem jaglany oraz kolejne zielony blat, tym razem z pandkami :D W boki kremu wcisnąć truskaweczki i gotowe! :)