Tradycyjny polski bigos składa się z drobno szatkowanej kapusty kiszonej, kapusty świeżej, różnych gatunków mięsa i wędlin, suszonych grzybów i śliwek oraz cebuli i przypraw. Potrawa znana chyba w każdym polskim domu, uwielbiana nawet przez obcokrajowców Idealne danie na codzień, ale również na świąteczny stół.
Przepisów na bigos jest mnóstwo…różnią się dodatkami, sposobem gotowania…ja przedstawiam Wam mój ulubiony i mam nadzieję, że Wam również posmakuje
Składniki:
- 500 g kapusty kiszonej
- 500 g kapusty świeżej
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 500 g żeberek
- 200-300 g kiełbasy
- 200-300 g boczku wędzonego
- 200-300 g wędzonej wędliny (szynka, polędwica, schab)
- 2-3 większe cebule
- 2 łyżki mąki
- garść suszonych wędzonych śliwek (opcjonalnie)
- garść suszonych grzybów (opcjonalnie)
- 2-3 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu czarnego ziarnistego
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka kminku
- 1/2 łyżeczki oregano
- po szczypcie: papryka mielone słodka oraz ostra, jałowiec, kolendra, gałka musztatołowa
- 3-4 ząbki czosnku
- sól, pieprz do smaku
- 1/2 szklanki czerwonego wina wytrawnego
1. Żeberka gotujemy w niewielkiej ilości wody wraz marchewkami i pietruszkami oraz z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem ziarnistym. Miękkie żeberka oraz warzywa wyciągamy z wywaru.
2. Kapustę kiszoną odcedzamy z nadmiaru soku, drobno siekamy i wrzucamy do wywaru z żeberek. Jeśli jest to konieczne, dodajemy wody, ale tylko w takiej ilości, by pokryła kapustę. Gotujemy na małym ogniu, aż kapusta stanie się miękka.
3. W tym czasie kapustę świeżą również drobno siekamy. Boczek kroimy w drobną kostkę, chwilę podsmażamy. Kiedy wytopi się tłuszcz, dodajemy pokrojone cebule, kiełbasę i wędlinę. Natomiast z wystudzonych żeberek oddzielamy mięso od kości. Mięso wrzucamy do boczku i wędliny. Wszystko dusimy do miękkości. Na koniec dodajemy mąkę i jeszcze chwilę podsmażamy.
4. Kiedy kapusta kiszone uzyska pożądaną miękkość, dodajemy do niej kapustę świeżą i dusimy, często mieszając, około 30-40 minut. Wyjętą wcześniej marchewkę ścieramy na tarce i wrzucamy ponownie do bigosu. Grzyby moczymy w jak najmniejszej ilości wody. Kiedy zmiękną, kroimy je w mniejsze kawałki i wrzucamy do gotującej kapusty wraz z wodą z moczenia grzybów.
5. Do gotującego się bigosu dodajemy podsmażone mięso i wędliny wraz z cebulą. Dusimy całość na najmniejszym palniku, często mieszamy. Całość doprawiamy w/w przyprawami i zmiażdżonymi ząbkami czosnku, podlewamy winem i dodajemy śliwki suszone (opcjonalnie). Dusimy bigos wraz z przyprawami ok. 15 minut.
Jeśli robimy większą ilość bigosu i chcielibyśmy przechować go na dłużej, warto zaraz po zdjęciu z gazu nałożyć go do słoików, szczelnie zakręcić i po wystudzeniu włożyć do lodówki. W ten sposób bigos zachowuje świeżość nawet 2-3 miesiące.
Smacznego