Czy zastanawialiście się co kryje się w składzie popularnych środków czystości? Korzystamy z nich każdego dnia - podczas mycia naczyń, wycierając blat w kuchni, czyszcząc WC czy prysznic. Idąc na dział z chemią mamy duży wybór tych środków: inne do odkamieniania czajnika, inne do odkamieniania WC, inne do czyszczenia prysznica,a wszystko opatrzone ładnym opakowaniem i zapewnieniem producenta o skuteczności i pięknym, odświeżającym zapachu.
Niestety, brakuje na nich dużego napisu - uwaga, toksyczne. Nadmierny kontakt przez skórę, a także drogi oddechowe powoduje kumulację toksyn i problemy ze zdrowiem. To jest jak z konserwantami czy dodatkiem cukru w żywności.
Nie, nie zachorujemy po jednorazowym szorowaniu kafelek w łazience popularnym środkiem czy po zastosowaniu chemicznego odkamieniacza. Toksyny to substancje, które potrafią się kumulować i ich negatywny wpływ na nasz organizm odczuwamy dopiero po latach. Chociaż coraz częściej pojawiają się reakcję alergiczne - sama zauważam, wchodząc np. do publicznej toalety (wyczuwam smród chloru na kilometr), że gorzej mi się oddycha, czasem pojawia się zaczerwienienie na skórze.
Co zatem zrobić? Czy można wyczyścić piekarnik, doprać plamy z kawy, wybielić firanki, odetkać WC, wyprać dywan czy umyć okna bez użycia silnych substancji chemicznych? Nie przepłacac za ekologiczne środki czystości? Odpowiedź brzmi: Tak!
Sodę oraz kwasek cytrynowy najlepiej kupować od razu w 1kg opakowaniach niż w małych saszetkach. Ja swoje otrzymałam dzięki współpracy z p. Anetą z
[mojeeko.com.pl], której bardzo dziękuję! Z miłości do eko stylu życia założyła swój własny sklepik z ekologicznymi produktami - nie tylko środkami czystości, czy kosmetykami, ale także z żywnością.
Wystarczą nam:
- soda oczyszczona - oprócz zastosowania w kuchni (używam np. jako spulchniacza, zamiast proszku do pieczenia) znajduje zastosowanie w łazience, przy praniu i sprzątaniu
- kwasek cytrynowy
- ocet jabłkowy lub spirytusowy - wszystkie te 3 w/wskładniki można używać w kuchni, a więc są jak najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia
- +dowolny olejek eteryczny, głównie dla zapachu, ja najczęściej używam lawendowego i pomarańczowego, które dodaję także do kąpieli, balsamu do ciała, żelu pod prysznic czy domowego peelingu z soli -olejki również otrzymałam od Pani Anety :)! [olejki eteryczne w sklepie mojeeko.com.pl]
Z pomocą tych tanich, naturalnych, nietoksycznych i przyjaznych środowisku substancji możemy wysprzątać cały dom. Poniżej znajdziecie X przepisów na ich użycie:
*do czyszczenia najlepiej używać ścierki z mikrofibry lub do przypadków beznadziejnych- szorstkiej gąbki-zmywaka
1. Odplamiacz do jasnych (ciemne może lekko odbarwić) tkanin
Do kilku łyżek sody dodajemy odrobinę wody, aż do uzyskania konsystencji pasty. Przygotowaną pastę nakładamy na plamę na co najmniej 30 min. Spłukujemy. Soda reaguje z tłuszczem, tworząc glicerol, czyli główny składnik mydeł.
2. Naturalny wybielaczDo białego prania wsypujemy ok 1/2 szklanki sody.
3. Neutralizacja zapachówDo małej miseczki wsypujemy ok 3 łyżek sody. Wstawiamy do lodówki na parę godzin i cieszymy się z naturalnego pochłaniacza zapachów. Nigdy więcej ciast zalatujących szczypiorem! Sody można także użyć do neutralizowania zapachów z łazienki, stawiając miseczkę z sodą np. za toaletką, wsypując ją do pudełek na żywność, butów (należy nasypać kilka łyżek sody do butów, zostawić na parę godzin, następnie dobrze wytrzepać), kompostownika, kosza na pranie czy kosza na śmieci. Po zmieszaniu sody z odrobiną wody, otrzymamy roztwór, którym możemy także umyć ręce, jeśli przeszły zapachem czosnku czy cebuli.
Soda, jako słaba zasada neutralizuje kwasy w "cząsteczkach smrodu", odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
4. Czyszczenie dywanówNa dywan należy równomiernie rozsypać sodę i zostawić na kilka godzin - najlepiej na noc. Następnie odkurzyć.
5. Czyszczenie srebraŁyżeczkę sody mieszamy z odrobiną wody (dosłownie kilka kropli) i czyścimy małą szmatką powierzchnię ze srebra. Srebro możemy także wyczyścić przy pomocy kwasku cytrynowego: do 150ml gorącej wody, wsypujemy 1-2 łyżeczki kwasu - w tym roztworze moczymy nasze srebro po czym opłukujemy wodą i suszymy.
6. Czyszczenie przypalonych garnkówGarnek zasypujemy dokładnie sodą (dobrze sprawdza się także zwykła sól) - im wcześniej po przypaleniu tym lepiej - zalewamy odrobiną wody i odstawiamy na co najmniej 30 min. Następnie dokładnie szorujemy.
7. Płyn do czyszczenia podłóg, paneli, blatów i kafelekDo miski wlewamy ok 3l wody, następnie dolewamy 1/3 szklanki octu i kilka kropli dowolnego olejku eterycznego.
8. Odkamieniacz słuchawki prysznicowejDo miski wlewamy 1l wody, dodajemy 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, odkręcamy i zamaczamy w tym roztworze słuchawkę i czekamy ok godziny. Następnie dokładnie szorujemy. Jeśli nie potrafimy odkręcić słuchawki, możemy wlać roztwór do plastikowego woreczka, zanurzyć słuchawkę i zamknąć go przy pomocy gumki recepturki.
9. Odkamieniacz do czajnikaDo czajnika wlewamy 0,5l wody i dodajemy 3-4 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie zagotowujemy. Wodę wylewamy i dokładnie płuczemy czajnik. Jeśli cały kamień nie zszedł, czynność powtarzamy.
Kwasek cytrynowy możemy zastąpić szklanką octu lub soku z cytryny.
10. Czyszczenie kabiny prysznicowej lub wannyOsad na ścianach prysznica to zmora każdej łazienki. Powstaje on po zmieszaniu brudu z naszego ciała, a także tłuszczy mydła reagującymi z solami mineralnymi obecnymi w wodzie. Twarda woda obecna w naszych kranach tylko potęguje problem.
Do ok 0,5l wody dodaj 6-7 łyżek kwasku cytrynowego i opcjonalnie kilka kropel olejku eterycznego. Kabinę prysznicową dokładnie szorujemy - osad łatwo odejdzie.
11. Mycie szyb i lusterZmieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1. Poleruj szybę delikatną szmatką (najlepiej z mikrofibry albo gazetą, aby nie było smug). Najwygodniej jest przelać podany roztwór do butelki ze spryskiwaczem.
12. Usuwanie pleśniDo szklanki wody dodaj 3 łyżki kwasku cytrynowego i rozpuść go. Tym roztworem wyszoruj zapleśniałe naczynie.
13. Usuwanie osadu z kawy czy herbatyŁyżkę sody wymieszaj z łyżką wody - powstałą pastą wyczyść kubki czy szklanki.
14. Czyszczenie kuchenki lub piekarnikaPiekarnik i kuchenka to jedno z tych trudniejszych wyzwań podczas sprzątania kuchni. Przypalone resztki żywności wydają się przywrzeć na zawsze do ich powierzchni. Jeśli chodzi o piekarnik, to tutaj silne środki są wg. mnie najbardziej niebezpieczne, ponieważ trudno jest je później dobrze "wypłukać", a podczas kolejnego pieczenia, pod wpływem ciepła dostają się w mniejszym lub większym stopniu do pieczonej potrawy.
Jednym z naturalnych sposobów na przybrudzony piekarnik
jest wstawienie do piekarnika naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą i włączenie go na min. 100 stopni - parująca woda rozmiękcza brud, sprawiając, że czyszczenie nie będzie problemem.
W celu wyczyszczenia piekarnika przygotowujemy
papkę z 1/2 szklanki octu i 1/4 szklanki sody, następnie nakładamy ją na przypalone plany i zostawiamy ją na min. 30 min, po czym dokładnie szorujemy. W razie konieczności, czynność powtórzyć.
Soda reaguje z tłuszczem (to samo dotyczy czyszczenia tłustych plam z tkanin) tworząc glicerol, główny składnik mydeł ( wspominałam o tym wcześniej).
Soda w połączeniu z octem tworzy kwas węglowy, przy okazji wydzielając niewielką ilość dwutlenku węgla, które potęgują czyszczące działanie octu.15. Czyszczenie toaletyDo 3 szklanek ciepłej wody dodać 8-10 łyżek kwasku cytrynowego i wlać do toalety. Odczekać 15 minut i dokładnie wyczyścić.
Jednak najlepiej jest zapobiegać powstaniu trudnej do usunięcia warstwy kamienia.W tym celu, 1-2 razy w tygodniu możemy rozsypać 1/3 szklanki sody w muszli, zostawić na 30 min, po czym spryskać muszlę octem. Następnie czyścimy muszlę przeznaczoną do tego szczotką.
16. Czyszczenie armatury - zakamienione krany, umywalkiDo szklanki ciepłej wody, wsypujemy 1-2 łyżki kwasku cytrynowego. Tym roztworem nasączamy ściereczkę i przykładamy do brudnej powierzchni na co najmniej 15 minut.
17. Czyszczenie ekspresu do kawy2 łyżeczki kwasu cytrynowego umieszczamy w pojemniku z wodą i włączamy ekspres. Płuczemy wodą.
18. Czyszczenie fugBrudne fugi to nie tylko defekt estetyczny, ale także siedlisko bakterii, źródło pleśni, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób, obniżając naszą odporność. W celu usunięcia zanieczyszczeń, wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody do uzyskania konsystencji pasty. Fugi najlepiej czyścić starą szczoteczką do zębów lub szczoteczką do paznokci.
19. Domowy odświeżacz powietrzaW słoiczkuDo słoiczka wsyp pół szklanki sody oczyszczonej i dodaj ok. 10 kropelek dowolnego olejku eterycznego (ja używam lawendowego lub pomarańczowego). Słoiczek możesz przyozdobić wedle upodobań.
[źródło]W spray'uDo 1 i 1/2 szklanki wody dolej 1/2 szklanki białego octu. Następnie dodaj 15 kropelek olejku eterycznego (lub dowolnego mixu np. grejfrutowy, cytrynowy i cynamonowy). Przelej do butelki ze spryskiwaczem. Gotowe!
[źródło] A na koniec,
dla leniwych, polecam
uniwersalny środek czyszczący ATTITUDE.
Właściwości: neutralne CO2, nie przyczynia się do zmian klimatu przyjazny dla środowiska, biodegradowalny i naturalny odpowieni dla Wegan hypoalergiczny zgodny ze standardami IFRA (International Fragrance Association) nie jest testowany dla zwierzętach nie zawiera sztucznych zapachów nie zawiera karcynogennych składników nie zawiera sztucznych barwników nie zawiera substancji pochodzenia petrochemicznego Skład: Water, Caprylyl glucoside, Myristyl glucoside, Alcohol, Fragrance
Prosty, przyjazny środowisku skład, delikatny, cytrusowy zapach + 800ml butla z rozpylaczem sprawia, że bez obaw o nasze zdrowie możemy wymyć całą kuchnię, łazienkę oraz wszelkie inne powierzchnie jak np. biurko czy okno. Do kupienia
[tutaj]. Cena: 27,29zł.