1. TOFU – Zrobione ze sfermentowanego mleka sojowego, nie cieszy się najlepszą reputacją z
powodu braku smaku. Ja uważam to za zaletę gdyż tofu doskonale pochłania inne smaki jak np. marynaty, sos sojowy, ostre lub kwaśne przyptrawy.
Znane już 2000 lat temu w Chinach tofu jest nisko kaloryczne, dość bogate w błonnik i zawiera sporo żelaza. Występuje w najróżniejszych postaciach: silken /miękkie/, firm /twarde/, extra firm /bardzo twarde/, suszone, smażone, marynowane i wiele innych.
2. TEMPEH – Ten pochodzący z tradycyjnej kuchni Indonezji produkt robi się ze sfermentowanych ziaren soi, w odróżnieniu od tofu które otrzymuje się zesfermentowanego mleka sojowego. Dzieki temu tempeh zawiera więcej skłądników odżywczych; ma więcej białka, błonnika i witamin. Różni się też fakturą i smakiem. Doskonale imituje mięso dlatego można je wykorzystać do odtworzenia wegańskich wersji potraw mięsnych.
3. QUINOA - Zawiera całe bogactwo składników odżywczych, składa się z 48% skrobi, ok. 18% białek, 4–9% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Cechują się dużą zawartością wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, witaminy E.Ziarna te stanowią kompletne źródło białka - zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasóww tym lizynę i izoleucynę, są więc doskonałym wyborem dla wegan mających często problem z dostarczeniem ich odpowiedniej ilości.
4. SOCZEWICA – soczewica jest bogata w białko ale również w żelazo, magnez, kwas foliowy, potas i cynk co czyni ją wyjątkowo odżywczym produktem. Swietnie sprawdza się w zupach jak również w potrawach jednogarnkowych jak warzywne gulasze, potrawki i inne.
5. QUORN – znany i lubiany w krajach anglosaskich substytut mięsa. Jest to mykoproteina, czyli białko grzybowe, które powstaje w procesie fermentacji pleśni, a struktura jego grzybni przypomina zwierzęce włókna mięśniowe. W produkcji quorna używa się glukozy, witamin i składników mineralnych. Mykoproteina zawiera 48 proc. białka, 12 proc. tłuszczu i 25 proc. błonnika pokarmowego. Białko quorna dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, jest dobrym źródłem cynku, magnezu i wapnia. W składzie quorn ma bardzo malo tłuszczu. Wartościowe posiłki mogą z niego przyrządzać nie tylko wegetarianie ale też osoby chcące ograniczyć spożycie tłuszczów.