Puszysty chleb pszenny mleczny – mięciutki, puszysty, delikatny, ale absolutnie nie „watowaty”. Bardzo delikatny w smaku – lekko słodkawy, lekko słonawy – idealny i z wędliną i z konfiturą. Ciasto, z którego przygotowujemy taki chleb pszenny mleczny można wykorzystać także do bułeczek, chałek, chleba tostowego i innych wypieków. Do tego jest bardzo łatwe w przygotowaniu. Dlaczego puszysty chleb pszenny mleczny nazywa się mleczny? Nie znajdziecie w nim mleka – ale za to kremówkę i mleko w proszku – ale to właśnie te składniki nadają mu delikatnie mlecznego posmaku, jak najlepsze bułeczki mleczne babci. Można go piec w formie klasycznego bochenka lub, tak jak my, wykładając foremkę uformowanymi bułeczkami, które w trakcie rośnięcia ciasta i pieczenia łączą się tworząc ciekawy wierzch. Chleb pszenny mleczny zamknięty w szczelnym pojemniku zachowuje świeżość, gdy zrobi się czerstwy idealnie pasuje na tosty i tosty francuskie – na pewno nic się nie zmarnuje (o ile w ogóle cokolwiek zostanie, żeby zdążyło lekko sczerstwieć :) ).
Składniki:
- 670g mąki pszennej zwykłej lub do wypieku chleba
- 240 ml słodkiej kremówki 30%
- 3 łyżki mleka w proszku odtłuszczonego (może być granulowane)
- 80 ml miodu, najlepiej płynnego (można dać więcej, jeśli chcecie, żeby chleb był słodszy)
- 21g suchych drożdży (3 opakowania po 7g)
- 2 łyżeczki soli
- 3 duże jajka
- 60 g miękkiego masła (nie margaryny!)
- opcjonalnie – gruboziarnista sól morska do posypania
- masło lub olej do smarowania formy
Wykonanie:
Około 40 g mąki (odjąć z całości) dodać z 240 ml wody do niewielkiego rondelka i podgrzewać około 5 minut, cały czas należy mieszać, żeby nie powstały grudki, a masa ma zgęstnieć. Gdy masa zgęstnieje dodać miód i kremówkę i podgrzewać mieszając aż miód się rozpuści.
Przygotowaną masę przełożyć do misy miksera (używamy haka do ciasta drożdżowego!). Dodajemy mleko w proszku, drożdże (zwykle suche nie wymagają przygotowania rozczynu, można je ewentualnie rozpuścić w kilku łyżkach ciepłej wody, żeby ciasto szybciej się wyrobiło i rosło), sól, 2 jajka (jedno zostawiamy) i pozostałą mąkę. Ciasto wyrabiamy na średniej prędkości przez około 5 minut. Teraz dodajemy masło partiami, czekając po każdej aż masło zupełnie wchłonie się w ciasto. Gdy ciasto jest gotowe – przykryć misę i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – ciasto powinno podwoić objętość (mój trick – wstawiam ciasto do łazienki i włączam farelkę na średni nawiew, drzwi zostawiam lekko uchylone – nie może się zrobić zbyt ciepło, bo ciasto wyrośnie za szybko i się nie uda).
Gdy ciasto wyrośnie, stolnicę lekko podsypać mąka (nie za dużo). Ciasto wyjąć z misy, zagnieść dwa razy (nie wyrabiamy!). Uformować bochenek lub bułeczki. Bochenek włożyć do foremki, bułeczki ułożyć na blasze do pieczenia (wysmarowane masłem lub olejem). Można także ciasto podzielić na 12 „bułeczek” i ułożyć je w podłużnej formie obok siebie, jak my (zdjęcie poniżej).
Formę znów przykryć i odstawić ponownie do wyrośnięcia – tym razem ciasto powinno wyrosnąć na tyle, by prawie dochodzić do krawędzi formy, ale nie może z niej wystawać.
W miseczce wymieszać pozostałe jajko z łyżeczką wody i taką mieszaniną posmarować ciasto. Można posypać gruboziarnistą solą morską (lub w płatkach).
Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (termoobieg). Ciasto będzie ładnie rosnąć. Jeśli wierzch będzie już przypieczony, a patyczek wetknięty w chleb nadal wilgotny, należy przykryć chleb folią aluminiową.
Chleb pieczemy około 25-30 minut (sprawdzić patyczkiem). Na kilka minut zostawiamy w zamkniętym piekarniku, następnie na 5 minut zostawiamy w piekarniku ale z otwartymi drzwiczkami. Po tym czasie chleb wyciągamy z piekarnika.
Po paru minutach należy „ostukać” foremkę, wyjąć z niej chleb i studzić dalej na kratce.
Puszysty chleb pszenny mleczny jest idealny nie tylko na śniadania :)
Post Puszysty chleb pszenny mleczny pojawił się poraz pierwszy w Pociąg Do Kuchni.