Odkąd pamiętam gotuję głównie z tego, co jest w lodówce. Oczywiście czasem kupuję składniki pod konkretny przepis, jednak zwykle część składników zostaje i trzeba sobie z nimi jakoś radzić. Mistrzami pod tym kątem są kucharze w Water&Wine, którzy wykorzystują wszystko i redukują odpadki do minimum. Tworzą przy tym sztukę kulinarną, której teraz może zasmakować każdy podczas organizowanych tam kolacji. Najbliższa kolacja degustacyjna już 12 maja.
To właśnie po spotkaniach w Drzewcach zdecydowałyśmy się na cykl wpisów, w którym będziemy się dzielić z Wami naszymi sposobami jak nie marnować jedzenia.
Na początek wobec tego jajka, które znaleźć można w każdej kuchni i na dniach będą używane w dużych ilościach. Często zadajecie nam pytania, co zrobić z żółtkami lub z białkami. Z okazji zbliżającej się Wielkanocy zaczniemy od białek, bo podejrzewam, że właśnie ich zostanie Wam więcej po świątecznych przygotowaniach.
15 sposobów na to, co zrobić z białkami
1. Zamrozić
To najprostszy sposób, gdy zostają Wam białka i nie macie czasu, ochoty czy możliwości, aby ich użyć. Wystarczy dać je do pojemnika (może być nawet umyty po jogurcie) i szczelnie przykryć (np. folią spożywczą). Nie zapomnijcie też podpisać, ile w środku jest białek, to pomoże Wam w przygotowaniu poniższych przepisów. Przed użyciem należy białka rozmrozić i doprowadzić do temperatury pokojowej.
Białka mogą być w zamrażarce ok. 3 miesięcy.
2. Ciasto na białkach
To ekspresowe ciasto z tym, co macie. Możecie dodać sezonowe owoce lub te, które włożyliście latem do zamrażarki.
Wystarczy 3 białka wymieszać trzepaczką z połową szklanki mleka. W drugiej misce wystarczy wymieszać 200g mąki z 1 płaską łyżeczką proszku do pieczenie, z otartą skórką z cytryny (lub z pomarańczy) i 100g masła. Teraz tylko dodaj białka z mlekiem i utrzyj szybko mikserem.Włóż ciasto do keksówki i na wierzch daj owoce. Zamiast owoców możesz dać do środka mak. Piecz 45 minut w 180 stopniach. Proste, prawda? Może Wam nawet zastąpić świąteczną babkę, jeśli nie macie na nią czasu.
Szczegółowy przepis znajdziecie tutaj.
Jeśli macie bardzo dużo białek (12), wówczas zróbcie angel cake.
3. Ciasteczka kokosowe – bezglutenowe
To kolejny ekspresowy przepis. Powstał w mojej głowie naprędce, gdy zadzwoniła do mnie koleżanka z pytaniem, czy może wpaść na kawę, bo jest w pobliżu. Oczywiście! Dopiero co skończyłam robić tiramisu na żółtkach, które potrzebowało czasu, aby się przegryźć. Zostało w lodówce 5 białek. Wystarczy je ubić na sztywno ze szczyptą soli, z 4 łyżkami cukru (ja użyłam erytrol), a następnie wymieszać z 200g wiórków kokosowych. Nakładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia za pomocą łyżeczki lub tak jak ja turlaj w dłoniach kuleczki. Piecz ok. 15 minut w 180 stopniach, aż lekko się zarumienią. Jak będą za mało słodkie, możesz posypać je cukrem pudrem lub zamiast 4 łyżek cukru dać 6.
4. Babeczki (koszyczki) kokosowe – bezglutenowe
W podobny sposób (ale nawet bez użycia miksera) możecie przygotować babeczki, które możecie wypełnić w dowolny sposób. Wystarczy 5 białek wymieszać z 200g wiórków kokosowych. Mokrą masą wypełnij foremki (posmarowane masłem lub olejem kokosowym), mocno wciskając, by dobrze wyklejone były boki i spód. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni i piecz przez 20 minut. Dokładny przepis znajdziecie tutaj i tutaj (z różnym wypełnieniem).
5. Omlet z samych białek
Wystarczy ubić białka ze szczyptą soli i wymieszać z łyżeczką mąki. W wersji na słono można dodać ulubione zioła. Podawać albo z owocami albo z warzywami. Najlepiej z tym, co zalega Wam w lodówce. Pyszny zarówno w wersji na słodko, jak i na słono.
6. Majonez z białek
Idealny na Wielkanoc, może być bazą do innych sosów. Wystarczy bowiem zmiksować go np. z natką pietruszki, liśćmi rzodkiewki, czy czosnkiem niedźwiedzim (wypatrujcie go lada moment!), by uzyskać majonez o pięknym zielonym kolorze. Aby zrobić majonez na białkach, ubij na niskich obrotach 2 białka z łyżeczką soku z cytryny, z musztardą i szczyptą pieprzu a następnie podczas miksowania powoli wlewaj olej (około szklanki), aż majonez zgęstnieje.
7. Biała pavlova
Królowa jest tylko jedna :) Gdy zostają mi białka, najczęściej wybieram właśnie pavlovą ku uciesze moich przyjaciół i rodziny. Chrupiąca z zewnątrz, miękka w środku komponuje się idealnie z niesłodkimi dodatkami. Polecam!
8. Tort bezowy
Idealny na wszelkie okazje. Ma ten plus, że bezowe blaty można upiec wcześniej, a później jedynie wykończyć tort wg własnej inwencji. Pamiętajcie, by wśród dodatków znalazł się kontrapunkt do słodkiej bezy.
9. Bezy, beziki
To idealny sposób na wykorzystanie białek, gdyż dobrze wysuszone można długo przechowywać. Bezy można przekładać kremem, można zjeść same, można pokruszyć by udekorować ciasto lub wykorzystać do zrobienia słynnego deseru eton mess. Do białka można dać dodatki (np. kawa, czekolada), by uzyskać smakowe bezy.
10. Rolada bezowa
Wbrew pozorom nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy ubić na sztywno 6 białek z 270g cukru, wymieszać z 1 łyżką mąki ziemniaczanej i 1 łyżką octu, a następnie upiec na dużej blaszce (takiej z piekarnika): pierwsze 10 minut w 180 stopniach, a następnie 15-20 w 140. Po ostudzeniu posmarować np. ubitą kremówką i zawinąć. Dokładny przepis znajdziecie tutaj.
11. Makaroniki
Chciałabym się z Wami podzielić niezawodnym przepisem, ale jeszcze takiego nie stworzyłam. Makaroniki bywają póki co dla mnie kapryśne, po tym jak wyjdą niemalże idealne, kolejnym razem okazują się całkowitą klapą. Jeśli macie cierpliwość, to piekąc makaroniki wykorzystacie białka.
12. Ciasto lodowe
Wystarczy ubić białka z cukrem i sezonowymi owocami i zamrozić. Bajecznie proste, efektowne i bardzo smaczne. Dokładny przepis znajdziecie tutaj.
13. Ricciarelli
Włoskie migdałowe ciasteczka , chrupiące z zewnątrz a w środku miękkie, lekko ciągnące. Zmielone migdały (200g) wymieszaj z 200g cukru pudru, dodaj skórkę otartą z cytrusów i ziarenka wanilii. 2 białka ubij na sztywno i wymieszaj z resztą składników. Ciasto schowaj na noc do lodówki. Kolejnego dnia uformuj z ciasta wałek i pokrój na kawałki, jak na kopytka, lekko je spłaszczając. Obtocz w cukrze pudrze i piecz ok. 20 minut w 150 stopniach.
14. Lukier
Idealny do lukrowania ciasteczek lub pierniczków. Ze względu na olbrzymią słodycz, bardziej do dekorowania, niż zajadania ;) W żaden jednak sposób nie uzyskacie tak białego lukru, jak po dobrym utarciu białek z cukrem. Jak zrobić lukier?
15. Chmurki z białek
To taki comfort food, smak z dzieciństwa, podawany jako dodatek do słodkich zup, przede wszystkim do owocowych chłodników. Wystarczy białka ubić na sztywno ze szczyptą soli a następnie łyżką nakładać na wrzątek i gotować z każdej strony około 1 minutę.
——————————-
A co ze skorupkami?
Skorupki również można wykorzystać. Może niekoniecznie do jedzenia, ale do ozdoby wielkanocnego stołu jak najbardziej. Zasiałam rzeżuchę w niedzielę, a już w środę była zielona. Bałam się, że nie zdąży urosnąć do Świąt, dlatego zrobiłam mini szklarnię. Wystarczy przykryć całość szklaną miską i rzeżucha rośnie jak szalona! Jeszcze zdążycie mieć taką samą :)
Zobaczcie też, co zrobić z żółtkami. Zdradzę Wam również, jak wykorzystał jajka Radek Zarębiński, sous chef Gaggan – najlepszej restauracji w Azji i 7 na liście najlepszych na świecie, który odwiedził Water&Wine podczas naszej ostatniej wizyty (jeśli nie widzieliście, zajrzyjcie tutaj i tutaj).
fot. Maciej Stankiewicz
fot. Maciej Stankiewicz