Nic nie zastąpi smaku domowego pieczywa. Pomimo, że moje nie są może doskonałe, rządzą się własnymi prawami, wyglądają raz lepiej, raz gorzej są nie do porównania z chlebem ze sklepu.
Z pieczeniem chleba eksperymentuję. Chętnie sięgam do domowej biblioteczki po receptury, na których po części bazuję. Najwięcej inspiracji czerpię z książki „Chleb. Domowa Piekarnia” Piotra Kucharskiego. Tak było i tym razem, kiedy chciałam oprzeć się na chlebie miodowym (zamiast miodu daję syrop z agawy w znaczniej mniejszej ilości). Nie wiem jak to możliwe, ale okazało się, że w domu nie miałam siemienia lnianego! Niewiele myśląc, dałam 4 łyżki chia – nasion szałwii hiszpańskiej bio (którą zwykle wykorzystuję do deserów), pochodzące ze sklepu SklepSmakosz.pl, kilka łyżek słonecznika, inne proporcje mąki i wyszedł pyszny, zdrowy razowy chleb na zakwasie.
Przygotowanie chleba razowego jest dosyć czasochłonne, wymaga po prostu rozłożenia pracy w czasie. Pracy tu wiele nie ma, ale potrzeba czasu i spokoju :) Tak, spokój to podstawa. Kiedy robię go w nerwowej atmosferze, chleb niestety nie wychodzi najlepszy: albo nie wyrośnie, albo jest zbyt wilgotny, zawsze COŚ. Chleb niewątpliwie potrzebuje ciepła :)
Składniki:
wieczorem
- 60g zakwasu
- 200 g mąki żytniej razowej typ 2000
- 180 ml wody
rano:
- 350 g zakwasu
- 350 g mąki żytniej typ 720
- 350 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 600 ml letniej wody (filtrowanej, mineralnej lub przegotowanej)
- 1 łyżka syropu z agawy
- 4 łyżki nasion chia
- 4 łyżki słonecznika
- 2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
- Wieczorem wymieszaj zakwas (doprowadzony wcześniej do temperatury pokojowej), mąkę i wodę. Przykryj ściereczką (lub folią spożywczą) i zostaw na noc. Przez noc powinna się z tego zrobić gąbczasta struktura.
- Rano wypłucz nasiona chia i zalej je szklanką wody. Odstaw na 30 minut.
- Odmierz 350 g powstałego zaczynu (resztę przełóż do słoiczka i wykorzystaj przy kolejnym pieczeniu), daj go do miski, dodaj nasiona chia z wodą oraz pozostałe składniki (2 rodzaje mąk, sól, słonecznik, syrop z agawy i pozostałą wodę).
- Wymieszaj ciasto (za pomocą miksera – hakami lub drewnianą łyżką), przykryj folią i zostaw w ciepłym miejscu na ok. 8 godzin.
- Przygotuj dużą keksówkę (lub dwie małe ok. 20cm), natłuść ją i obsyp płatkami owsianymi (niestety papier do pieczenia średnio się sprawdza przy wilgotnych chlebach). Silikonową szpatułą (lub zwilżonymi wodą dłońmi) przełóż ciasto do keksówki, przykryj folia spożywczą i zostaw do wyrośnięcia na 2-4 godziny.
- Nagrzej piekarnik do 220 stopni, ciasto natnij w romby skalpelem lub żyletką (nóż się do tego nie nadaje – jest za gruby).
- Nagrzany piekarnik spryskaj kilkakrotnie wodą (spryskiwaczem do kwiatków), aby naparować piekarnik, włóż keksówkę i piecz ok 40-45 minut.
- Chleb wyciągnij z piekarnika, wyciągnij z keksówki i studź na metalowej kratce (np. tej z piekarnika).