Cześć =) Zrazy to plastry mięsa, zawijane z boczkiem i warzywami, podsmażane, a następnie duszone w sosie. Należą do tradycyjnej kuchni polskiej.
Zrazy można przyrządzić z różnych gatunków mięsa wołowego lub wieprzowego. Mięso kroi się w plastry, faszeruje boczkiem lub wędzoną słoniną, cebulą, kiszonym ogórkiem, czasem innymi dodatkami. Do sosu można dodać musztardę, czerstwe pieczywo, grzyby leśne. Zrazy podsmaża się, a następnie dusi w sosie własnym, zabielonym śmietaną.
Wykonanie zrazów jest pracochłonne, ale ich wspaniały smak wynagrodzi każdą minutę spędzoną w kuchni.
W mojej rodzinie najczęściej jada się zrazy wołowe, które przedstawiam w tym wpisie. Są to zrazy z udźca wołowego, nadziewane wędzonym boczkiem, ogórkiem kiszonym i cebulą.
Zachęcam wszystkich do samodzielnego wykonania zrazów wołowych w taki sposób, ponieważ naprawdę warto!
Potrzebne będą:
- 10 plastrów udźca wołowego o grubości ok. 1 cm
- 10 cienkich plasterków boczku wędzonego (lub boczku pokrojonego w paski)
- 2-3 ogórki kiszone
- 2 cebule
- świeżo zmielony majeranek, sól, pieprz
- domowy smalec lub olej do smażenia
- 6 ziarenek ziela angielskiego i 3 liście laurowe
- 1-2 łyżki mąki
- 1-2 łyżki śmietany 18%
Sposób wykonania:
1) Mięso rozbijamy delikatnie tłuczkiem na cienkie plasterki (około 5 mm) i z jednej strony posypujemy solą, pieprzem i majerankiem.
2) Cebulę i ogórki kiszone kroimy w paski.
3) Na nieprzyprawionej stronie mięsa układamy plaster boczku (lub 1-2 paski boczku pokrojonego w paski), kilka pasków ogórka i cebuli, a następnie zawijamy brzegi i zwijamy je w roladkę i spinamy wykałaczką.
4) Na patelni rozgrzewamy smalec lub olej i przesmażamy zrazy na patelni, na dużym ogniu, z obu stron, aż się dobrze zrumienią. Następnie przekładamy je do brytfanki lub rondla.
5) Na patelni rumienimy pozostałą z nadziewania zrazów pokrojoną cebulę, następnie zalewamy ją wodą i przelewamy całość do naczynia, do którego włożyliśmy zrazy (tak aby płyn był do wysokości zrazów). Pozwoli nam to uzyskać jeszcze lepszy smak zrazów. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie.
6) Zrazy dusimy na małym ogniu przez około 2 godziny (lub lekko więcej), aż mięso stanie się miękkie, w razie potrzeby dodając w trakcie odrobinę wody, żeby się nie przypaliły.
7) Po tym czasie zagęszczamy sos mąką, rozmieszaną z zimną wodą i zabielamy śmietaną. Na koniec sos doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Smacznego =)