Posiadanie właściwych przyborów ułatwia pieczenie i sprawia, że staje się ono przyjemniejsze. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo przyborów, które swoim stylowym wyglądem zachęcają nas do kupna, jednak nie zawsze sprawdzają się podczas pieczenia. Które z nich więc warto mieć w swojej kuchni?
Stolnica
W jednym z poradników przeczytałam, że idealnym materiałem na stolnicę jest marmur, gdyż jego twarda i gładka powierzchnia ułatwia wałkowanie ciasta oraz przy okazji schładza ciasto, co powstrzymuje topienie się tłuszczu zawartego w mieszance ciasta. Marmur jest idealny, ale można też znaleźć stolnice wykonane z twardego drewna. Jeśli chodzi o rozmiar – im większa tym łatwiej będzie Wam przy niej pracować.
Wałki
Najbardziej powszechne są te zrobione z twardego drewna. Generalnie, wybór zależy od osobistych preferencji, chociaż te mocne, ciężkie i dobrze wykonane wałki zawsze się najlepiej sprawdzą. By zapobiec zwijaniu ciasta, nigdy nie należy zanurzać drewnianych wałków w wodzie; należy je po prostu czyścić wilgotną ścierką a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem kuchennym.
Rózga
Jest używana zarówno do szybkiego ubijania potraw, jak i dokładnego mieszania ich. Najlepsza do przygotowywania ciast będzie rózga balonowa, która ma wyraziste, okrągłe pętle. Taki kształt ułatwia maksymalne napowietrzanie śmietany lub białek podczas ubijania.
Sitko
Odkąd zaczęłam używać mechanicznego przesiewacza do mąki moje ciasta stały się bardziej puszyste. Można dzięki niemu przesiać również kakao albo jakiekolwiek inne suche składniki, w celu ich napowietrzenia. Do domowego pieczenia najlepiej nadają się przesiewacze o pojemności 500- 750 ml.
Pędzel do ciasta
Warto mieć chociaż jeden pędzel do ciasta, który wykorzystuje się do smarowania ciasta wodą, rozmąconym jajkiem, roztopionym masłem. Najlepszy będzie taki z cienkim włosem, mocno przymocowany do rączki. Należy je myć w gorącej wodzie z mydłem, oraz przechowywać oddzielnie od pędzli wykorzystywanych do doprawiania potraw.
Foremki do ciastek
Są dostępne w różnych kształtach, od zwykłych okrągłych do wymyślnych figurek, symboli świątecznych i motywów sezonowych. Ja osobiście polecam te „zwykłe”, ponieważ można ich używać niezależnie od okazji oraz nie tylko do wycinania ciasteczek, ale także biszkoptów i babeczek. Niektóre są wykonane z plastiku, jednak najlepsze będą metalowe z ostrą krawędzią tnącą.
Rękaw cukierniczy
Może być wykonany z płótna wyłożonego tworzywem, czystego płótna, poliestru, nylonu lub tworzywa jednorazowego użytku. Większość rękawów ma długość 20-30 cm.
Zamienniki przyborów do dekorowania
Jeśli okazjonalnie pieczesz i dekorujesz ciasta, nie musisz kupować wielu przyborów. Zamiast rękawa cukierniczego możesz użyć zamykanej torebki plastikowej. Wytnij otwór w jednym z rogów torebki i umieść w nim dekoracyjną końcówkę. Wyciśnij powietrze i dobrze zamknij torebkę przed ozdabianiem. Jeśli nie masz profesjonalnych obciążników do ciasta, możesz użyć fasoli zamkniętej w plastikowej torebce. Z kolei forma do pieczenia owinięta w plastikową folię, odwrócona do góry nogami sprawdzi się jako stojak do dekorowania ciasta.